Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošMnoge žene, posebno mlade buduće majke, u trudnoći često su u nedoumici. Odgovaramo na najčešće dileme. Saznajte šta je to sve normalno u trudnoći i zbog čega ne treba da brinete.
Da li to normalno? Da li treba da zovem doktora? Da li sam bolesna? Da li je beba uredu? Da li je ovo dozvoljeno? I stotine drugih pitanja muče trudnice tokom njihovog 9-to mesečnog puta. Sakupili smo za vas neke od najčešćih nedoumica – šta je to normalno u trudnoći i zbog čega ne treba da brinete.
Krvarenje – da zvuči šokantno. Pomislite odmah na pobačaj. Ali, bez brige. Malo krvi, u tačkicama ili smećkaste flekice normalne su u trudnoći, posebno u prvom trimestru. Čak 25 odsto žena doživi ovu pojavu, pa i malo veće krvarenje u prvih 13 sedmica trudnoće i većina ih rodi sasvim zdrave bebe. Međutim, ako je krvarenje obilnije i praćeno bolovima verovatno je znak pobačaja, ali obavezno se u tom slučaju hitno javite doktoru.
Različitosti – simptomi se kod žena razlikuju. Normalno je da u trudnoći imate mučnine (neke žene ih imaju gotovo do poroda), ali i da ih nemate; normalno je da vam se spava i da ste umorni, ali ni to ne mora biti izraženije nego uobičajno; normalno je da vam smetaju pojedini mirisi ili hrana, ali da nemate tih simptoma kao i da vam se odjednom jede određena vrsta hrane, ali i da nemate takvih žudnji. Moguće je da vam se apetit poveća, ali i da ostane nepromenjen.
Grudi – tokom trudnoće može se pojaviti isecedak iz grudi (kolostrum), posebno u zadnjim mesecima trudnoće. To je sasvim normalno i nema veze s tim da li ćete imati mleka. Pravo mleko se stvara tek nakon poroda. Moguće je, takođe, da se ovaj isecdak ne pojavi, što je, takođe, normalno. I imajte na umu da veličina grudi nema veze sa tim da li ćete i koliko mleka imati posle poroda.
Sasvim je normalno da vam bradavice u trudnoći potamne. Obično se i preko trbuha od stidne kosti do pupka pojavi tamna crta – može biti tamnija ili jedva primetna. Obično nestaje nakon trudnoće.
Zdravlje
Oko mnogih simptoma u trudnoći se lome koplja, posebno zbog bapskih priča, koje su se izmešale sa medicinskim. To izaziva mnoge brige i doktorima i trudnicama. Zato samo mirno.
– Stomačić vam nije veliki koliko ste očekivali? U prvim mesecima niste se udebljali? Sve je to normalno, posebno ako ste imali jake mučnine i povraćanja u prva 3 meseca.
– Proširene vene i otečene noge? Sasvim normalna pojava. Ali, moguće je i da do toga ne dođe. Nosite elastične čarape, a leti plivajte i hodajte kroz vodu. (Čuvajte se sunca- toplina pridonosi širenju vena). Pripazite jedino ako vam noge otiču izraženo, mnogo više nego uobičajno i ako je pojava česta. Ali, zato izbegavajte veći unos soli, visoke potpetice, dugo stajanje i sedenje. Noge ponekad podignite u malo povišen položaj.
– U trudnoći se može pojaviti i anemija, pa je potrebno pojačati unos gvožđa. Uzimajte i vitamin C, jer poboljšava apsorpciju gvožđa, ali budite oprezni s mlekom, jer ono ima suprotan učinak. Problemi sa probavom su takođe normalni, posebno ako uzimate suplemente gvožđa. Ako se pojave grčevi, jači unos magnezijuma može pomoći.
– Umor je normalna pojava, ali sve možete nastaviti raditi normalno kao pre, ali sa malo slabijim tempom. Čim osetite da se umarate, da vam je nešto teško odmah ostavite posao i napravite pauzu. Pojedite neku grickalicu, malo badema, oraha ili popijte čašu soka.
– Što se tiče pregleda – normalno je da imate 9-10 ginekoloških, a ultrazvuk pregled se radi 2 do 3 puta, ali može i češće.
Nastavak teksta na sledećoj strani…
Pitanje koje često sebi postavljaju buduće mame: kako se sačuvati od prekomerne kilaže u trudnoći [caption id="attachment_114151" align="alignno...
pročitaj jošSnimanje zuba (dentalna radiograija) predstavlja pomoćno dijagnostičko sredstvo, putem koga stomatolog može da postavi dijagnozu određenih oboljenj...
pročitaj jošU trudnoći količina vaginalnog sekreta obično se povećava. Menja se njegova gustina i miris, a sve to zbog dejstva hormona progesterona, estrogena,...
pročitaj još