Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošHipertenzija u trudnoći nosi velik rizik i neophodno ju je kontrolisati.
Može da se javi tek u trudnoći ili je hronična pa se nakon porođaja samo još više pojača. Oba stanja moraju se posebno tretirati jer pritisak može nauditi i majci (kao svakoj osobi koja ima hipertenziju) i bebi (krvarenja u posteljici, rana smrt ploda).
PROČITAJTE I… Izlečite hipertenziju: Namirnice koje efikasno snižavaju krvni pritisak
Osim redovnog uzimanja lekova za smanjenje pritiska koji se mogu konzumirati i u trudnoći, neophodna je i neslana dijeta, umereno kretanje i češće UZ kontrole.
Ukoliko krvni pritisak i dalje raste, javiće se preeklampsija. To je stanje gde, pored hipertenzije, postoje i otoci na nogama, kao i proteini u urinu a to, opet, ukazuje na oštećenost bubrežnih tubula.
Ako se preeklampsija ne zaustavi, može doći do najtežeg oblika, a to je eklampsija. Tada se trudnoća mora što pre završavati jer majka i fetus nisu više kompatibilni, te se i plod i posteljica, kao induktori oboljenja, moraju ukloniti.
Kod hipertenzije u trudnoći najčešće dolazi do usporenog rasta ploda, a kasnije i do smanjenja plodove vode, što znači apsolutni završetak trudnoće.
Više saveta potražite u magazinu Mama&beba!
Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
Pitanje koje često sebi postavljaju buduće mame: kako se sačuvati od prekomerne kilaže u trudnoći [caption id="attachment_114151" align="alignno...
pročitaj jošKada vam u trudnoći telo preplave hormorni estrogen i progesteron obično je i kosa opuštenija, čvršća i sjajnija. S druge strane neke mame se ža...
pročitaj jošNekima je zimska trudnoća mnogo prijatnija i lakša od letnje trudnoće. Sa druge strane, tu je gomila odeće koju u toku zime morate obući i svući s...
pročitaj još