Karavan „Na putu kroz roditeljstvo“ dolazi u Jagodinu
Projekat „Na putu kroz roditeljstvo“ zamišljen je kao „putujući edukativni karavan“ koji za cilj ima da osnaži roditelje i pomogne im da reše određ...
pročitaj jošSaznajte koji su najčešći mitovi o vantelesnoj oplodnji
Mit: Vantelesna oplodnja je rešenje za sve probleme neplodnosti
Činjenica: Netačno. Vantelesna oplodnja je samo jedna od mogućnosti lečenja neplodnosti. Postoje i druge opcije kao što su indukcije ovulacije (OI) lekovima ili intrauterina inseminacija (IUI).
Mit: Vantelesna oplodnja je samo za bogate ljude
Činjenica: Netačno. Iako vantelesna oplodnja može izgledati skupo ljudima sa manjim primanjima, njena cena je često manja nego kod drugih hirurških zahvata. Ulaganje u vantelesnu oplodnju je ulaganje u budućnost i sreću, a to je nemerljivo materijalnim stvarima. Od 2006. godine država pomaže parovima koji se bore sa bračnim sterilitetom, te oni, ako ispunjavaju uslove, mogu da se podvrgnu vantelesnoj oplodnji o trošku budžeta Republike Srbije.
Mit: Vantelesna oplodnja je uspešna u svim slučajevima
Činjenica: Netačno, proces vantelesne oplodnje je uspešan u do 40 odsto slučajeva. Uspeh zavisi od niza drugih faktora, kao što su starost žene, uzroci neplodnosti, stručnost lekara, biološki i hormonski statusi muškarca i žene…
Mit: Obavljanje vantelesne oplodnje zahteva prijem u bolnicu
Činjenica: Netačno. Ne zahteva nijednu provedenu noć u bolnici. Radi se o ambulantnom lečenju. Samo procedura kolekcije jajnih ćelija zahteva bolničko praćenje u trajanju od jednog dana.
Mit: Bebe dobijene vantelesnom oplodnjom imaju znatno veći rizik od urođenih defekata
Činjenica: Netačno. Postoji blagi porast u broju urođenih defekata, u odnosu na spontanu trudnoću. Ovo je izraženo kao 1 u 12 trudnoća posle asistirane reprodukcije (vantelesne oplodnje) u odnosu na 1 u 15 trudnoća koje su nastale spontano. Ovo znači da apsolutni rizik da se dete rodi sa urođenim defektom ostaje nizak.
Mit: Proces vantelesne oplodnje je opasan
Činjenica: Netačno. Ovaj tretman je, zapravo, vrlo siguran. Samo 1 do 2 odsto pacijentkinja može oboleti od teškog sindroma hiperstimulacije jajnika. Međutim i ovaj rizik može da se svede na minimum uz strog nadzor lekara.
U pokušajima da što pre dobiju dete, neki parovi čine greške koje smanjuju mogućnost za trudnoću. Donosimo vam najčešće od njih. Premalo sek...
pročitaj jošKada pokušavate da zatrudnite, cilj je da ne uzimate nepotrebne lekove i da izbegavate lekove koji mogu povećati rizik od uticaja na plod.
pročitaj jošNeko drugi bi odavno odustao, slomio se i predao. Ali ne i oni... [caption id="attachment_106942" align="alignnone" width="640"] Foto: Pixabay/F...
pročitaj još