Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošŽene u tridesetima imaju mnogo više samopouzdanja, izdržljivije su i otpornije, a to su osobine koje su poželjne kod roditeljstva, posebno kada je dete malo. S druge strane, što ste stariji, to će vam biti teže da prirodno zatrudnite. Otkrijte prednosti i mane trudnoće posle tridesete.
U tridesetima poznajte sebe mnogo bolje nego u dvadesetima, što će vam pomoći da budete majka puna razumevanja i strpljenja.
Tridesete znače iskustvo – ne samo u poslovnom nego i privatnom smislu. Proživele ste puno stvari, putovale, zabavile se… Sada ste spremne za najveću avanturu života, a to je majčinstvo!
Ako ste oduvek želeli blizance, onda će vas ove informacije razveseliti. Naime, žene u tridesetima imaju veće šanse da rode blizance prirodnim začećem, posebno one starije od 35 godina.
S godinama, nivo FSH hormona raste, što podstiče sazrevanje jajnih ćelija. Kada se nivo tog hormona poveća, povećava se i mogućnost višestrukog sazrevanja jajnih ćelija, što može rezultirati višestrukom trudnoćom.
Osim toga, žene u tridesetima su sigurnije u svoju karijeru i odnos sa partnerom, što su čvrsti temelji za osnovanje porodice.
Nedostaci trudnoće posle tridesete
Posle 35. godine kvalitet jajašaca opada, samim tim je i teže da ostanete u drugom stanju prirodnim putem. Takođe, šanse za zdravu trudnoću su sve manje, a povećava se mogućnost spontanog pobačaja i genetskih deformacija kod deteta.
Neki od najčešćih problema u trudnoći nakon 35. godine života su:
– vanmaternična trudnoća
– placenta praevia (kada se posteljica namesti na grlić materice, predstavljajući prepreku na bebinom putu napolje)
– prevremeni porođaj
– niska porođajna težina deteta
– teži porođaj, uz mogućnost carskog reza
– Daunov sindrom
Zbog potencijalnih komplikacija, ženama u kasnim tridesetim se preporučuju dodatni pregledi i testiranja, kao što je aminocenteza i biopsija horionskih resica.
Tekst: Life Content
Izvor: Portal Oko
Saznajte kako nastaju miomi, da li su opasni i kako utiču na plod i trudnoću… [caption id="attachment_115752" align="alignnone" width="640"] Fot...
pročitaj jošTokom trudnoće materica se širi, slabi trbušne mišiće i stvara pritisak na leđa, a može pritiskati i nerve u leđima. Osim toga, dodatna težina koju...
pročitaj jošPronalaženje najudobnijeg, ujedno i najsigurnijeg položaja za spavanje u poslednjim mesecima trudnoće predstavlja veliki izazov za svaku trudnicu. ...
pročitaj još