
Popodnevno spavanje: Da li je detetu potreban dnevni odmor?
Neka deca jedva dočekaju svoje vreme za popodnevno spavanje, a neki odbijaju i pomisao na odmor. Da li je vašem detetu zaista potreban dnevni san?
pročitaj jošPoruka je jasna (mada nije nova) – sati provedeni ispred malog ekrana štetno utiču na mališane. Zapravo, istraživači sada tvrde da to može izazvati anksioznost i depresiju kod dece tokom odrastanja te ograničiti njihove socijalne i fizičke sposobnosti. Preporučujemo šetnje po svežem vazduhu, pa čak i da izađete sa vašim mališanom napolje i kada pada kiša… Evo i zašto:
1. Zato što deci kiša ne smeta. Znate li ijedno dete koje bi odbilo odlazak u park zbog toga što napolju malo sipi?
2. Zato što se kišne kabanice i gumene čizmice mogu kupiti na svakom ćošku i nisu naročito skupe.
3. Zato što u zemljama poput Švedske kiša pada 270 dana godišnje, a njihova deca provode više vremena napolju nego naša.
4. Zato što su tokom stotina hiljada godina evolucije ljudska mladunčad provodila čitavo svoje detinjstvo napolju, igrajući se po svim vremenskim uslovima, što znači da smo genetski prilagođeni za ”kvašenje”.
5. Zato što će tako odrasti naučivši da život treba da se odvija normalno bez obzira na vremenske (ne)prilike.
6. Zato što je igranje vodom izvor radosti za mališane, a ima i dokazanu psihoterapeutsku ulogu.
7. Zato što će deca koja se igraju po kiši biti manje razmažena i ”svilena”.
8. Zato što je barica puna kišnice fantastično mesto za eksperimente i zabavu.
9. Zato što, da bi volelo, poštovalo i čuvalo prirodu, dete treba da se srodi sa prirodnim pojavama.
10. Zato što detetu, kada ga pustite napolje po kiši, poručujete da je sposobno i otporno, čime mu gradite samopouzdanje.
Autor: Mama&Beba
Foto: Thinkstock
Jedan par odlučio je da napravi originalan video vremeplov kako bi poželeo dobrodošlicu svom drugom detetu. Pogledajte zbog čega je ova tročlana po...
pročitaj jošKada je trudna Ambi Džonson videla policijska svetla u retrovizoru prošlog petka u Sijtelu, znala je da će dobiti kaznu, međutim, ono što je polica...
pročitaj jošNemački "izum" pedagoga Fridriha Frebela sredinom devetnaestog veka predstavljao je pravu revoluciju, a ovaj koncept ranog obrazovanja i danas je a...
pročitaj još