Da li bebe pre rođenja mogu da zavole određene ukuse?
Sigurno postoji hrana koju ne možete ni da pomirišete, a kamoli okusite, a nauka je sada dala odgovor na pitanje da li smo odbojnost prema određeni...
pročitaj jošVerovatno ste već prešli na zdraviji način ishrane kako biste bebi obezbedili sastojke neophodne za zdrav razvoj i dobro napredovanje. Ali određene namirnice mogu i vama pomoći da lakše prebrodite trudničke neprijatnosti i doprinesete boljem zdravlju svog organizma. Hranljivi sastojci pojedinih namirnica deluju kao prirodni lekovi za mnoge trudničke boljke. Što je još bolje, uopšte se ne radi o skupoj superhrani, već o uobičajenim proizvodima koje po pristupačnim cenama možete naći i u najbližoj prodavnici.
Glavobolje su u trudnoći česte, naročito u prva tri meseca, te mogu varirati od blagih bolova do pravih migrena. Izazvane su različitim faktorima, uključujući i dehidrataciju, stres, mišićnu napetost, pojačano lučenje hormona i dotoka krvi. Ako patite od čestih, jakih i upornih migrena, svakako se obratite lekaru, a u svim drugim slučajevima jedite više spanaća – dokazano je da magnezijum, kojim ovo lisnato povrće obiluje, poboljšava dotok krvi u mozak i tako preventivno deluje protiv glavobolje. Ovaj mineral takođe doprinosi opuštanju mišića i nerava, a samim tim ublažava stres. Smrznuti spanać često sadrži više magnezijuma nego onaj sveži, a opšte je pravilo je da su tamniji listovi bogatiji hranljivim elemenatima.
Konstipacija je još jedan od ubičajenih problema u trudnoći, često prouzrokovan visokim nivoom progesterona. Od pomoći će svakako biti povećan unos hrane bogate vlaknima. Prema najnovijim rezultatima naučnih istraživanja, trebalo bi da jedemo oko 30 grama vlakana dnevno, a većina nas jedva da konzumira polovinu od toga. Jedna jabuka dnevno dovoljna je da sprečite probleme s varenjem. Jabuke sadrže dobru kombinaciju nerastvorivih vlakana u kori, s laksativnim dejstvom, i rastvorivih u mesu, koja poboljšavaju varenje. Jedna jabuka sadrži četiri gama vlakana, a čak 86% nje je voda, što dodatno olakšava varenje.
Grčevi u nogama i stopalima gotovo su neizbežni u poslednja tri meseca trudnoće, kad zbog povećane težine slabi cirkulacija i dolazi do kontrakcija mišića. Češće se javljaju noću, a mogu biti i posledica dehidratacije i nedostatka hranjivih elemenata, kao što je kalijum. Pojačan unos namirnica bogatih kalijumom, poput avokada, poboljšaće cirkulaciju i ublažiti kontrakcije mišića. Potreban dnevni unos kalijuma iznosi 3.500 mg, a samo polovinom avokada obezbedićete više od sedmine preporučene doze. Ako tokom dana pojedete i bananu srednje veličine i popijete čašu vode od kokosa, pokrićete trećinu dnevnih potreba za kalijumom. Potrudite se da ove namirnice jedete najmanje tri puta nedeljno ili čak pet puta, u slučaju jakih i bolnih grčeva.
Od lošeg varenja pati jedna od deset trudnica. Kiselina u želucu i osećaj nadutosti posledica su pojačanog lučenja progesterona u prvim mesecima trudnoće. Progesteron opušta mišiće, što znači da želučana kiselina može da prodre kroz donji ezofagealni sfinkter u jednjak.
Moguće je da će vam se činiti kako su simptomi najgori tokom prvog tromesečja, kad je nivo progesterona najviši, iako mnoge žene pate od pojačane želučane kiseline od dvadeset i sedme nedelje, kad pritisak u stomaku postaje sve jači. Ipak, lek postoji i vrlo je jednostavan! Limun, iako kiseo, u želucu stvara baznu sredinu, a istovremeno pospešuje varenje. Najbolje dejstvo ima ako se njegov sok pije s vodom na prazan stomak, jer pojačava lučenje želudačnih sokova koji neutrališu kiselinu.
U trudnoći smo posebno podložne gljivičnim infekcijama, kao što je vaginalna kandidijaza. Ukoliko se infekcija javi, obavezno se obratite svom ginekologu, ali je podjednako važno preventivno delovati kako do nje ne bi došlo. Jogurt bogat probioticima najbolji je prirodni lek za sprečavanje gljivičnih infekcija, jer sadrži ”dobre” bakterije, uobičajeno prisutne u vagini i crevima, a koje potpomažu uspostavljanju prirodnog balansa crevne i vaginalne flore. Ukoliko ste skloni ovakvim infekcijama, potrudite se da svakog dana pijete dovoljno jogurta obogaćenog probioticima Bactobacilus acidophilus.
Na kraju, od svih trudničkih boljki – jutarnja mučnina verovatno je najčešća. Srećom, ova nelagoda prolazi posle tri meseca, kad nivo hormona HCG (Human Chorionic Gonadotrophin) počne da opada. Đumbir je vrlo efikasan prirodni lek koji se vekovima koristi da ublaži simptome mučnine. Đumbir podstiče lučenje brojnih digestivnih enzima koji neutrališu želudačnu kiselinu i smiruju stomak. Ovaj koren zemljastog ukusa sadrži i džindžerol, sastojak koji blokira receptore zadužene za mučninu, čime se ublažava i otklanja neprijatan osećaj.
Predlog za doručak: Pomešajte 250 ml kokosove vode s bananom srednje veličine, pola avokada i dve kašike smrznutog bobičastog voća (maline, kupine, borovnice, jagode) i blendirajte dok ne dobijete glatku smesu smutija.
Predlog za užinu: Isecite jabuku na kriške i premažite ih kašikom putera od badema. Pospite kašikom seckanih semenki od bundeve, suncokreta, lana i susama.
Konzumiranje svežeg đumbira potpuno je bezbedno u trudnoći i slobodno ga koristite kad osetite mučninu. Možete ga grickati izrendanog ili napraviti čaj od nekoliko kriščica prelivenih vrelom vodom. Sok koji leči mučninu možete napraviti ako u blender ubacite dve šargarepe, manji koren đumbira i jednu krušku.
Predlog za ručak: spanać uvek skuvajte ili ga kratko obarite, jer se tako poboljšava apsorpcija hranjivih elemenata. Preporučeni dnevni unos magnezijuma je 300 mg, a samo 100 grama kuvanog spanaća obezbediće vam više od četvrtine tog unosa. Za najbolje rezultate, jedite ga najmanje tri puta sedmično.
Predlog za salatu ili užinu: Izrendajte 20 g krastavca i pomešajte s jogurtom obogaćenim probiotskim kulturama. Sitno iseckajte dve kašike listova nane i pospite je po salati. Pojedite je sa svežom šargarepom isečenom na štapiće.
Foto: Guliver/Thinkstock
Republički fond za zdravstveno osiguranje povećao je starosnu granicu za žene koje su uključene u program vantelesne oplodnje. Prema novom Pravilni...
pročitaj još"Je l' dečko ili devojčica?" - pitaju gotovo svi kada saznaju srećnu vest. Slobodno im recite da ne znate pol i da ćete to otkriti tek kada se beba...
pročitaj jošOvo je poslednja nedelja vašeg drugog trimestra. Vaš život Ako shvatite da dobijate kilograme čak iako ste odbili sladoled ili kolač na r...
pročitaj još