Hemoroidi u trudnoći: Kako olakšati muke?
Zatvor i unutrašnji gasovi su svakodnevna pojava u toku trudnoće, a još jedan problem koji se ponekad javlja su hemoroidi u trudnoći.
pročitaj jošHemoroidi su proširene vene u rektumu koje se javljaju kod više od polovine trudnica zbog uvećanja materice i povećanog dotoka krvi u karličnu oblast. Hemoroidi u trudnoći najčešće se pojavljuju posle 25. gestacijske nedelje.
Trudnoću često prati i zatvor (opstipacija) što može da pogorša pojavu hemoroida. Ovaj problem može da se javi i posle porođaja, kada nastanu kao posledica snažnih napona. Iako je njihova pojava uglavnom bezopasna za zdravlje, veoma su neprijatni. Uzrokuju brojne smetnje, kao što su svrab, nelagoda, pa i bol pri sedenju, pražnjenju creva, ležanju na leđima, a ponekad i pri kretanju.
Najbolja prevencija, ali i lek za hemoroide, jeste svakodnevno pražnjenje creva, zbog čega treba da pijete dosta vode i da uvećate unos biljnih vlakana. (Pročitajte i: Šta izaziva zatvor u trudnoći i kako ga izlečiti?!)
Dalje, budite u pokretu. Izbegavajte dugo sedenje i stajanje. Kad morate duže da sedite, činite to na okruglom jastuku s udubljenjem u sredini, uz koji se ublažava pritisak na rektalnu regiju i hemoroide. Na svakih sat vremena mirovanja, brzo pešačite oko pet minuta.
Svakodnevno radite Kegelove vežbe, koje ne predstavljaju samo sjajnu pripremu za porođaj, po čemu su najviše poznate, već i poboljšavaju cirkulaciju vaginalne i rektalne regije, doprinoseći suzbijanju hemoroida.
Praktikujte spavanje na boku, a ne na leđima, i to na levom boku, što se inače preporučuje nakon prvog tromesečja. Tako ćete, takođe, smanjiti pritisak na problematičnu oblast. (Pročitajte i: Hemoroidi tokom trudnoće)
Nakon pražnjenja creva, odmah se istuširajte mlakom vodom ili se obrišite višeslojnim toaletnim papirom nakvašenim toplom vodom, kako biste smanjili pogoršanje simptoma posle upotrebe toaleta, što se često dešava.
Pažljivo birajte preparate
Kad vam se tegobe aktiviraju, probajte obloge od leda i preparat koja ublažava hemoroidalne tegobe. Samo se prethodno konsultujte sa svojim lekarom oko izbora. Najbolje je da on preporuči preparat, čija je primena dokazano bezbedna tokom trudnoće i dojenja.
Većina žena, posebno na početku trudnoće, ima neki oblik poremećaja funkcionisanja creva, no on nije rezervisan samo za početak slatkog iščekivanja...
pročitaj jošIshrana s visokim procentom masti u trudnoći može da utiče na razvoj mozga fetusa i rezultira povećanjem rizika za gojaznost kod dece. Ameri...
pročitaj jošAmniocenteza je pregled koji se, isključivo na lekarsku preporuku, izvodi u drugom tromesečju trudnoće. Radi se o postupku u kome se iglom uzima...
pročitaj još