Ovo nikako ne bi trebalo da radite sa svojom decom!
Ovakvo ponašanje im izaziva anksioznost i depresiju, a mnogi roditelji to rade. [caption id="attachment_120932" align="alignnone" width="640"] G...
pročitaj jošKada postanete roditelji, susrešćete se sa nizom neverovatnih činjenica o vašoj bebi, uključujući i brojne reflekse sa kojim se oni rađaju. Jedan od njih je i Moroov refleks ili refleks uzbune kako se često naziva. O čemu se radi?
Moroov refleks je prirodna reakcija vaše bebe na bilo šta zapanjujuće kao što su glasni zvukovi ili osećaj pada. Moroov refleks se manifestuje tao što će oni naglo mahati rukama, uvući kolena ili stisnuti pesnice. Još jedna manifestacija ovog refleksa je plač, ali bez brige, traje samo nekoliko sekundi.
Iako možda izgleda zabrinjavajuće, Moroov refleks nije razlog za brigu. Upravo suprotno. To je znak da je neurološki sistem vaše bebe zdrav i da su njeni prirodni refleksi tu da ih zaštite. To je jedna od prvih stvari koji će vaš pedijatar proveriti kod bebe kada se rodi. Jedina mana je što ovaj refleks može da probudi vašu bebu u snu, što je nezgodno ako ste već iscrpljeni od nespavanja.
Dok su drugi refleksi spontane prirode, Moroov refleks se aktivira spoljašnjim faktorima. Uzroci mogu biti:
Moroov refleks traje samo nekoliko sekundi. Neke bebe prestaju da reaguju već nakon nakon nekoliko meseci, međutim do šest meseci bi trebalo već u potpunosti da ih preraste.
Vaš pedijatar redovno proverava reflekse vaše bebe, ali ako primetite da su refleksi iznenada nestali ili se promenili, ne bi bilo loše da popričate sa lekarom. Takođe, obratite se pedijatru i ako primetite da ovaj refleks postaje problem, na primer da se stalno bude zbog njega. Postoji i nekoliko stvari koje mogu pomoći kod Moroogvog refleksa:
Moroov refleks je u suštini pozitivna stvar ako ga nema previše. Trudite se da se vaša beba oseća sigurno i nemojte da brinete.
Ovakvo ponašanje im izaziva anksioznost i depresiju, a mnogi roditelji to rade. [caption id="attachment_120932" align="alignnone" width="640"] G...
pročitaj jošOd trećeg meseca pa nadalje, pomozite bebi da ojača leđne mišiće: uhvatite je za ručice i vucite prema sebi dok ne dođe u sedeći položaj. Ponovite ...
pročitaj jošVreme kupanja je zabavno i specijalno vreme koje delite sa bebom. Osim toga, to je vreme kada treba biti posebno oprezan, stoga obratite pažnju na ...
pročitaj još