Čežnja za hranom u trudnoći: Kako da se izborite sa tim?
Hrana za kojom trudnica žudi se razlikuje od osobe do osobe.
pročitaj jošRazvoj vaše prelepe bebe će prirodno dovesti do povećanja telesne težine. Ako se pitate „Koliko kilograma smem da dobijem u trudnoći?“, otkrivamo vam sve što treba da znate.
Potpuno je normalno da se ugojite kada ste trudni. Svaka žena i svaka trudnoća su različite i zato ne postoje zvanične medicinske smernice koje govore koliko kilograma treba ili ne treba da se ugojite. Kao vodič, mnoge žene dobiju između 10 i 12 kilograma tokom trudnoće – ali to zavisi od vašeg tela, vaše visine i telesne težine pre trudnoće.
Tu je težina same bebe, plodova voda koja je koružuje i placenta koja obezbeđuje njene hranljive materije. Pri rođenju, prosečna težina novorođenčeta je oko 3,3 kg – većina teži između 2,5 kg i 4,5 kg. Vaša posteljica će verovatno težiti oko 0,7 kg, a plodova voda oko 0,8 kg.
Vaše telo takođe prolazi kroz velike promene kako bi odgajalo bebu zbog čega možete dobiti nekoliko kilograma više. Čak i povećanje grudi je verovatno dodalo oko 0,4 kg na vašu težinu.
Volumen krvi koja se pumpa oko vašeg tela se povećava, dodajući 1,2 kg, a zadržava se i dodatna tečnost, ponovo dodajući istu količinu težine. Mišićni sloj u materici se širi i dodaje, a vi skladištite masnoću koja će biti neophodna za dojenje, težine oko 4 kg. Sve ovo je čak oko 7,7 kg.
Vaša babica će vas odmeriti prilikom zakazivanja termina. Ako vaš BMI (vaša težina u odnosu na vašu visinu) pokazuje da ste gojazni, to može povećati rizik od komplikacija tokom trudnoće i porođaja, uključujući šanse za razvoj dijabetesa, visoko krvni pritisk, što znači da vaše srce mora da radi teže pumpati krv po telu. Takođe može da znači i da će vaša beba biti velika, što predstavlja probleme sa porođajem i povećava šanse za carski rez. (Možda vam bude korisno i ovo: Najvažniji saveti za punije trudnice)
Iako trudnoća nije vreme za dijetu, baš kao i pre trudnoće, važno je jesti uravnoteženo i zdravo – 2.000 kalorija dnevno je preporučena količina za žene, čak i za trudnice. Ne verujte priči starijih žena da treba da jedete za dvoje – ne treba vam više kalorija do poslednjeg tromesečja kada se savetuje da unesete dodatnih 200 kalorija dnevno.
Ako ste ranije išli u teretanu, nema potrebe da prestanete da idete (u dogovoru sa vašim ginekologom) Jednostavno prilagodite svoju rutinu vežbanja i potražite profesionalni savet o tome kako da bezbedno trenirate.
Verujemo da se trudite da se što zdravije hranite, a leto nam i te kako tu ide na ruku. Međutim, sve smo svesne da je ponekad teško odoleti slatkiš...
pročitaj jošOva namirnica ima antibakterijska i antigljivična svojstva. Pomaže kod bolesti disajnih puteva, posebno kod kašlja i astme. Iznimno je vredan izvor...
pročitaj jošČaj je bogat antioksidansima i hranljivim materijama koje jačaju matericu i pripremaju je za porođaj.
pročitaj još