
Pupak kod beba – kako ga pravilno očistite i budete bezbrižni?
U zavisnosti od toga da li je pupčana vrpca otpada ili ne, pupak kod beba sa održava čistim na različite načine da bi se izbegla potencijalna infek...
pročitaj jošNakon porođaja, pupčana vrpca ostaje uz bebu još neko vreme. I za to vreme morate da vodite računa o njoj kako ne bi došlo do komplikacija. Evo kako da to učinite.
Nega sprečava infekciju dela pupčane vrpce koja ostaje vezana za vašu bebu. Pupčana vrpca u trudnoći isporučuje kiseonik i hranljive materije potrebne da bi vaša beba mogla da raste. Nakon rođenja, vrpca se zateže i seče ostavljajući deo vezan za vašu bebu. Lekari će staviti stezaljku na pupčanu vrpcu, ali to neće povređivati ni vas ni bebu. Ona na kraju otpada i i formira pupak.
Preostali deo pupčane vrpce obično ostaje pričvršćen 5 do 10 dana nakon porođaja. Tokom ovog perioda, vrpca se suši, skuplja i postaje crna. Ponekad, naročito u danima pre nego što otpadne, vrpca može malo da curi i da ostavlja tragove na odeći vaše bebe. Ovo je normalno i nema razloga za brigu. Najbolje je sa pustite vrpcu da otpadne prirodno. Ponekad kada vrpca otpadne, postoji malo krvarenje na mestu pupka. Ovo je normalno i trebalo bi da krvarenje brzo prestane.
Pre nego što doditnete područje pupčane vrpce, dobro operite ruke. Zatim možete nežno obrati pupčanu vrpcu kao deo uobičajene rutine kupanja bebe.
Uputstvo za pranje:
Pupak vaše bebe bi trebalo da zaraste za nekoliko dana. Normalno je da malo curi ili krvari nakon što pupcana vrpca otpadne. Međutim, ako postoji kontuirana lepljivost ili iscedak, trebalo bi da porazgovarate sa lekarom.
Nekad se desi da pupak ne zaraste u potpunosti i da se preko mesta pupka formira vlažno crveno tkivo koje može da formira malu kvržicu. Ovo se naziva granulom i obično je bezopasan.
Znaci infekcije uključuju crvenilo, otok, lepljivost i loš miris. Beba takođe može pokazati opšte znake lošeg stanja poput groznice, loše ishrane i pospanosti.
Dakle, sem pranja pupčane vrpce oko nje nema mnogo brige. Potrebno je da joj dopustite da se osuši. Ni u kom slučaju nemojte vući pupčanu vrpcu. Ona će sama otpasti u roku od nekoliko dana.
Eksperti otkrivaju kako treba da držite bebu da biste smirili napade kolika. Ovi položaji ublažavaju grčeve i umiruju bebu
pročitaj jošUkoliko vaš mališan više ne spava čvrsto tokom noći, verovatno je reč o regresiji spavanja, što je posledica privikavanja na nove veštine koje usva...
pročitaj jošOvo je tekst koji će pomoći svima koji se pitaju kako uspavati bebu koja jednostavno ne želi da utone u san.
pročitaj još