Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošUsled delovanja hormona, tokom trudnoće vaša koža prolazi velike promene. Dobra vest je da se posle porođaja sve vraća u normalu, a u međuvremenu – tu smo mi!
Zbog veće prokrvljenosti kože, više ćete se znojiti. Nekim ženama se pojavljuju i crvene tačkice na licu, obrazi se rumene, a može se primetiti i da “blistate”, što je posledica povećane količine vode u potkožnom tkivu. Ako ste skloni aknama, bilo bi poželjno da se javite dermatologu kako bi vam preporučio adekvatan način nege.
Linea negra
Usled dejstva hormona, menja se i pigmentacija kože. Većini trudnica bradavice tamne, a sredinom stomaka prolazi im tamna linija (linea negra). Ova linija poprima tamniju boju zbog dejstva estrogena, koje je pogotovo izraženo u trećem tromesečju, ali ne brinite – ona će izbledeti već nekoliko meseci nakon porođaja.
Mladeži i pegice
Dešava se da postojeći mladeži ili pegice potamne, uvećaju se ili se umnože. Ta pojava naziva se hiperpigmentacija i spada u najčešće promene u trudnoći. Javlja se zbog pojačanog dejstva raznih hormona, zbog čega određena područja na telu, koja su i pre bila tamnija, tamne još više. Na primer, mladeži, pegice, bradavice i areola, koža genitalija i pazuha, a ponekad čak i koža lica. Takođe, mogu se pojaviti i novi mladeži. U nekim slučajevima može potamneti i koža lica, posebno oko usta, što se naziva “maskom trudnoće”.
Strije
Kod većine žena strije su neizbežna pojava, a dobije ih više od 80% trudnica, uglavnom pred kraj drugog tromesečja. Nastaju zbog rastezanja kože u trudnoći, a pojavljuju se u obliku izraženih crvenih linija najčešće u donjem delu trbuha, ali mogu se naći i na drugim delovima stomaka, kao i na grudima, stražnjici i bokovima. Posle porođaja potpuno izblede, ali ipak ne nestanu!
Tada imate samo dva izbora, ili da se posavetujete sa dermatologom kako ih odstraniti ili da ih nosite s ponosom kao sećanje na trudničke dane. Ako ste im skloni, nećete ih izbeći, ali ih možete ublažiti bilo kojom masnijom kremom, vodeći računa o ishrani i količini tečnosti koju unosite u organizam. Kao meru opreza, buduće majke obično koriste razne kreme čak i u preteranim količinama. Medutim, losion može pomoći u smanjenju isušenosti kože i njene iritacije, ali neće sprečiti pojavu strija – bez obzira koliko se marljivo mazale. Opštu nedelotvornost krema pokazala je i studija koja je otkrila kako jedna krema može ublažiti strije ali samo u grupi žena koje su već rodile.
Stoga zaključak glasi: Ne može se tvrditi da kreme zaista pomažu u borbui protiv “išaranog stomaka”. Međutim, postoje faktori koji ipak pomažu, a to su:
– nasledni faktor
– ukoliko ste višerotka i u prvoj trudnoći su vas već “obeležile“ strije
– ako pazite kojim tempom dobijate u težini, jer brzo rastezanje sigurno neće pomoći koži
– ishrana je vrlo bitan faktor, jer ukoliko se budete hranili dobro i kvalitetno, koža će vam biti elastičnija i na taj način ćete smanjiti rizik od pojave strija.
Kosa i nokti
Pored već navedenih promena, neizbežne su i one na kosi i noktima. Ove promene variraju od jako primetnih do gotovo neprimetnih. Ujedno, mogu biti pozitivne, ali i negativne. Kosa se može proreditii i vratiti u normalu tek petnaest meseci nakon porođaja, ali isto tako može postati zdravija i sjajnija. Tako je i s noktima. Neke trudnice primećuju da su oni krhkiji i lomljiviji, dok su drugima čvršći i lepši. Bilo kako bilo, sve ovo je nešto što svaka od vas može da očekuje. Stoga ćemo sastaviti kratak spisak (ne)normalnih promena u trudnoći.
Autor: Life Content
Muzika koju je komponovao Volfgang Amadeus Mocart ima pozitivan uticaj na matematičku inteligenciju i orijentaciju kod dece, otkrili su istraživači...
pročitaj jošSvi pričaju o budućim mamama, njihovim problemima i očekivanjima. Ipak, trudnice nisu jedini roditelj. Šta to tate prolaze tokom trudnoće?
pročitaj jošTrudnoća može uzrokovati da vam koža postane osetljivija, pa posebno povedite računa o zaštiti svoje kože. Naime, sunce zrači svetlo na zemlju, š...
pročitaj još