Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošSamo mali broj gljivica koje se nalaze u prirodi izazivaju oboljenja ljudi. U dečjem uzrastu gljivične infekcije su malobrojne, a, po pravilu, njima su najčešće izložena novorođenčad i deca s oštećenjem imuniteta.
Kandidijaza je najčešća gljivična infekcija kod dece. Pre svega, to je bolest sluznica i kože, retko zahvata i unutrašnje organe (zapaljenje pluća i disajnih puteva, srca, moždanih opni), a ponekad dovodi i do, po život opasne, generalizovane mikoze (gljivične infekcije).
Uzročnici su gljivice iz roda kandida (Candida albicans), koje su veoma zastupljene u našem organizmu. Ova gljivica prirodno „živi“ u sluzokoži našeg probavnog trakta (sistem za varenje), kao i u vagini zdravih žena.
Do infekcije obično dolazi kada gljivice nadvladaju otpornost domaćina, te se one prekomerno namnože. Infekciji su naročito sklona novorođenčad, jer kod njih još uvek nisu razvijene odbrambene snage, ali i osobe kod kojih je usled bolesti, pothranjenosti ili nekog drugog razloga došlo do pada imuniteta.
Kako izgleda kandidijaza?
Bolest se manifestuje jakim crvenilom i promenama u obliku belih tačkica na sluzokoži a kasnije i sirastim belim naslagama (soor). Kod male dece širenje infekcije na sistem za varenje, u prvom redu na jednjak, može da dovede do smetnji pri gutanju – što izaziva povraćanje, kao i smetnje pri hranjenju. Zapaljenja i ulceracije donjih delova organa za varenja dovode do proliva koji može imati i primese krvi.
Koje delove tela zahvata infekcija?
Infekcija kandidom se ponajviše razvija u područjima tela koja su vlažna i topla. Kod odojčadi najčešće se javlja u ustima u kojima se pojavljuju sitne bele mrlje na crvenoj, zapaljenoj pozadini. Može da se javi i u obliku pelenskog ojeda kod beba čija je guza dugo bila izložena dejstvu mokraće.
Lečenje kandidijaze
Oralna (u usnoj šupljini) kandidijaza leči se nistatinom u obliku praška, gela ili suspenzije (tečnosti). Kožne infekcije leče se lokalno nistatinom, daktarinom i kanestenom.
U sistemskom obliku, u slučaju teških infekcija, primenjuje se amfotericin B, i to pod strogim nadzorom lekara, s obzirom na njegovu toksičnost i nuspojave.
Prevencija kandidijaze kod novorođenčadi sastoji se u pravovremenom lečenju kandidijaze trudnih žena. I opšte higijenske mere sprečavaju širenje infekcije (čiste pelene, sterilne flašice, vođenje računa o higijeni dojke…).
Uvek kad je to moguće treba izbegavati dugotrajno lečenje antibioticima širokog spektra, jer se tada u organizmu stvara „atmosfera“ koja najviše pogoduje razmnožavanju gljivica.
Autor: Life Content
Studija je pokazala kako je štetno i zastrašujuće za mlade ljude ukoliko uče da je seks nešto štetno, zbunjujuće i strano, a to može dovesti do tog...
pročitaj jošVaše malo dete, a ponekad i starije dete može progutati igračke, končice, dugmiće, delove kostiju, drveta, stakla, magnete, baterije i druge strane...
pročitaj jošKrajnike ne treba olako operisati, ali isto tako ne treba ih ni čuvati po svaku cenu, kaže naš stručni saradnik. Praćenje indikacija bitno je za do...
pročitaj još