Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošNeke mame imaju tu sreću pa već na ultrazvuku vide svoju bebu kako sisa palac. To je dobar znak, jer sve ide po planu i beba vežba sisanje koje će joj biti neophodno kad se rodi. Sisanje palca postaje problem kasnije kad ga dete ne sisa zbog zadovoljenja refleksa za sisanjem, što rade bebe do godinu dana, već iz nekog drugog razloga.
Instinkt za sisanjem je razlog zašto bebe počnu da sisaju prst ili šaku. To ne mora da znači da beba ima neku ružnu naviku, već to može da signalizira mami da je baba gladna, da ima jak refleks za sisanjem koji nije zadovoljen na grudima, da traži zabavu ili je uznemirena. Potreba za sisanjem je individualna, kod nekih jače izražena, kod drugih manje.
Obično deca posle godinu dana više ne traže prst za utehu i refleks sisanja je oslabio u skladu sa unosom druge hrane koja se grize, a ne sisa. Neka deca ga imaju i duže, ali on bi trebalo da nestane do treće godine. Ako dete i posle treće godine sisa palac ili odjednom to počine da radi u tom uzrastu, važno je otkriti zašto. Sisanje palca može da poremeti zagrižaj i rast zubića.
Kako rešiti problem?
Ništa ne ide na brzinu ni na silu pa tako ni ovaj problem nećete tako rešiti. Potrebno je pronaći uzrok i ukloniti ga:
– Posmatrajte svoje dete. Probajte da otkrijete šta ga zabrinjava, plaši i pomozite mu da se smiri (budite nežni prema njemu, milujte ga, tešite ga kad zatreba, razgovarajte sa njim, ljuljajte ga, pevajte mu, pohvalite ga kad zasluži).
– Odredite jasne granice onoga što se sme i ne sme. Zabrana ne treba da bude mnogo, ali moraju da se poštuju.
– Važno je da se dete tokom dana izigra, istrči i potroši energiju. Neka se igra sa vršnjacima.
– Pripazite na to šta dete gleda na televiziji ili kakve igrice igra na kompjuteru ili tabletu. Ne dopustite da gleda nasilne filmove, agresivne crtane filmove i sve što nije za njegov uzrast. I ne čitajte mu nasilne priče pre spavanja.
Autor: Life Content
[caption id="attachment_111578" align="alignnone" width="640"] Foto: Guliver/Thinkstock[/caption] Vašem mališanu potrebno je što više sna za obn...
pročitaj jošBebe se, najverovatnije, prvi put nasmeju mnogo pre svog rođenja. One mogu da se smeju još u materici. Prvi osmesi ne nastaju sa namerom, ili kao o...
pročitaj jošČak i pre rođenja beba počinje da reaguje na dodir, kao i da razvija jednostavne refleksne dodire. Pri rođenju, šok od iznenadnog nedostatka to...
pročitaj još