Šta treba da znate o dojenju: Šta vas sve očekuje?
Otkrivamo šta treba da znate o dojenju i kako se dojenje menja od ranog postporođajnog perioda do šest meseci nakon rođenja i dalje. Ako ste mislil...
pročitaj jošJedna od najvećih nevolja koja vas može zadesiti posle porođaja jeste upala grudi to jest mastitis. Evo šta je uzrokuje i kako se uspešno izboriti s ovom tegobom!
Pod pojmom mastitis podrazumeva se upala dojki kod dojilja, do koje dolazi zbog prodora bakterija u unutrašnjost dojke, najčešće kroz ranice (ragade) na bradavicama nastale usled nepravilnog dojenja. U početku novorođenče ne može da posisa sve mleko iz majčinih grudi, zbog čega višak obavezno treba iscediti. Ukoliko ostane u mlečnim kanalima, postoji velika verovatnoća da će se dojke upaliti.
Simptomi mastitisa
Čim se žena porodi, babice bi trebalo da je poduče kako da podoji bebu. Nažalost, u našim porodilištima žene su često prepuštene same sebi, pa zbog nepravilnog dojenja za kratko vreme postaju žrtve mastitisa čiji su simptomi sledeći:
– visoka telesna temperatura,
– crvenilo, otečene i tvrde dojke,
– jak bol koji se javlja kada se dojka pritisne,
– uvećane limfne žlezde u potpazušnom predelu,
– opšta slabost organizma i glavobolja.
Osim ovih simptoma, žena trpi bolove zbog ranica na bradavicama, što dojenje zna da učini „nemogućom misijom“. Grudi su prepune mleka i žena ima osećaj da će eksplodirati, a beba ne može da sisa jer iz takve dojke mleko ne može da curi. Sve u svemu, za ženu je to pravi pakao!
Metode ublažavanja bola
Lakši slučajevi mastitisa leče se primenom toplih obloga i tuširanjem dojki vrućom vodom. Toplota širi mlečne kanale, nakon čega je lakše iscediti mleko. Postupak je bolan, ali efikasan. Pražnjenje dojke najbolje je obavljati ručno ili pomoću pumpice, a potom, čim dojka omekša, bebi treba ponuditi da sisa, i to iz obe dojke.
Postupak treba ponavljati dok ne osetite olakšanje. Imajte na umu da će bol nestati samo ukoliko mleko nakupljeno u upaljenoj dojci bude isceđeno, odnosno posisano. Dakle, nastavite da dojite, ma koliko bolno bilo, jer će se stanje, ukoliko ne postupite tako, pogoršati i s vremenom postati ozbiljnije.
Da biste olakšali bol, popijte analgetik na bazi ibuprofena ili paracetamola (nipošto aspirin!). Pokušajte i ovo (mnoge mame tvrde da im je to pomoglo da ublaže bol): između dva podoja ubacite u grudnjak rashlađene listove svežeg kupusa i držite ih dok ne osetite olakšanje.
Ukoliko ne preduzmete nikakve mere da sprečite razvoj upale, stanje će se pogoršati i moraćete piti antibiotike. Ukoliko se formira apsces unutar dojki, problem će biti rešen operativnom drenažom koja se vrši u bolnici.
Kako sprečiti mastitis
* Najbolji način jeste REDOVNO DOJENJE i PRAŽNJENJE dojke. Dakle, dojte bebu na njen zahtev, a preostalo mleko ISCEDITE RUČNO ili POMOĆU PUMPICE.
* Nekoliko nedelja pre porođaja pronađite babicu ili patronažnu sestru koja će dolaziti da vas poduči pravilnom dojenju (verujte, bolje je i platiti za ovu uslugu nego kasnije trpeti nesnosne bolove).
* Posle svakog podoja bradavicu i tamni deo oko nje operite mlakom vodom. Nemojte koristiti sapun jer on isušuje kožu, a suva koža lakše puca. Nakon pranja osušite dojke tapkajući ih peškirom, a zatim bradavice namažite pantenol kremom.
* Često se dešava da usna šupljina novorođenčeta bude napadnuta gljivicama iz soja kandide, pa ju je zbog toga potrebno čistiti odgovarajućim gelom ili kremom (na primer nistatin).
* Nosite odgovarajući grudnjak za dojilje i unutar njega stavljajte uloške koji će upiti mleko koje curi iz dojki. Uloške redovno menjajte!
Autor: Life Content
Niste sigurni da li je porođaj počeo? Evo znakova koji pouzdano govore da ćete uskoro postati majka! Uvertira u porođaj različita je kod svake žene...
pročitaj jošZaljubljeni ste u svoju bebu i sreću koju je donela, ali ne i u višak na stomaku, zadnjici, rukama… svuda! Ako dojite i usput patite za svojom star...
pročitaj jošAko ste ranije imali carski rez, a želite da se drugi put porodite prirodno, šanse za to postoje.
pročitaj još