Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošVećina beba koja se hrani veštačkim mlekom pati od gasova i nadutog stomačića. Objasnićemo kako nastaju ove tegobe i kako pomoći bebi da ih se oslobodi…
Gasovi nisu ništa drugo nego vazduh koji ostaje zarobljen u bebinim crevima nakon što ga ona, sisajući, proguta. Mada na tržištu postoje specijalne bočice i dude s ventilom za odvođenje suvišnog vazduha, beba će ga, u većoj ili manjoj meri, ipak progutati.
To se dešava i deci koja se hrane majčinim mlekom, ali je manje izraženo pošto je dojka ”konstruisana” tako da odojče ustima napravi vakuum oko bradavice, čime se umnogome onemogućava prodor vazduha u mleko. Osim toga, beba može sama kontrolisati brzinu proticanja mleka praveći pauze tokom hranjenja.
Sve ovo je u ishrani pomoću flašice gotovo nemoguće postići, pa balončići vazduha iz posisanog mleka preko želuca „putuju“ do creva, u kojima ostaju zarobljeni izazivajući pritom dobro poznate tegobe.
Da biste smanjili količinu vazduha koju će beba progutati, povedite računa o tome u kojem položaju hranite dete. Što je položaj viši, manje će se vazduha zadržati u bebinom želucu. Dakle, umesto da je držite u ležećem položaju, potrudite se da beba zauzme polusedeći ili sedeći položaj.
Na taj način mleko (zajedno s balončićima) ulazi u želudac pod oštrijim uglom, čime se smanjuje procenat balončića koji se zadržavaju u želucu. Osim toga, cucla tokom procesa hranjenja sve vreme mora biti do vrha ispunjena mlekom. Ovim se postiže dvostruka korist: balončića je manje, a smanjuje se i njihova veličina.
Prirodno izbacivanje balončića
Pojedine bebe same uspevaju da se oslobode viška vazduha: neke podrignu neposredno nakon hranjenja dok neke to učine štucajući (ponekad i toliko dugo da se roditelji zabrinu). U oba slučaja bebironi se na prirodan način oslobađaju pritiska u stomačiću i to ne treba da brine mame i tate.
Ponekad se dešava da prilikom prodrigivanja beba izbaci određenu količinu mleka: ta pojava naziva se bljuckanjem i spada u prirodni ”paket mera” borbe protiv balončića u želucu, pa je ne treba brkati s povraćanjem. Njene loše strane jesu neprijatan miris zgrušanog mleka i – fleka na maminoj odeći.
”Nasilno” izbacivanje vazduha
Neke bebe prirodno su ”talentovane” za podrigivanje, bljuckanje i ”ispuštanje golubova”, dok nekima to nikako ne polazi za rukom. U tom slučaju potrebna im je pomoć. Evo nekoliko načina kojima ćete podstaći bebu da podrigne i izbaci suvišan vazduh iz stomačića:
* Neposredno po završetku hranjenja podignite dete u uspravan položaj, položite ga preko svog ramena, a zatim ga nežno lupkajte po leđima dok ne podrigne. Ne zaboravite da prethodno zaštitite odeću!
* Stavite dete da sedi u vašem krilu, nagnite ga napred postavivši mu jednu ruku ispod grudi, a drugom mu trljajte leđa.
* Ako prethodna sva saveta ne daju rezultate, možda će treći pomoći: postavite bebu da leži potrbuške preko vaših kolena. Nežno joj pritiskajte leđa duž kičme, a kolena cupkajući podižite gore-dole.
Autor: Life Content, M.K.
U nastavku vam donosimo deset saveta kako se zaštititi od infekcija koje mogu da ugroze bebu, ukoliko ste trudnica ili planirate uskoro trudnoću. ...
pročitaj jošPre nekoliko godina, u lečenju upale uha odmah se pribegavalo antibioticima, međutim, danas se antibiotici daju opreznije tj. čeka se dan-dva, uz p...
pročitaj jošKako da znate da li je glavobolja na koju se žali dete zaista opasna odgovara vam DokTok lekar, pedijatar Nataša Jovanović
pročitaj još