Kako da ublažite bol od kontrakcija: 11 načina da pomognete sebi
Veoma je važno da se pripremite na vreme kako biste znali da pomognete sebi kada krenu kontrakcije.
pročitaj jošKako trudnoća odmiče, trudnice sve intenzivnije razmišljaju o tome kako će se poroditi. Otkrijte zbog čega jedna mama misli da nije važno, ni ako umesto prirodnog porođaja izaberete carski rez.
1. Beba mora da izađe napolje
Koja mama nije pogledala svoj džinovski stomak u 37. nedelji i pomislila u sebi: „Grčevi u nogama, gorušica, bol u kukovima i beskrajna putovanja u kupatilo i nisu tako loši. Ne, ako uporedim sa onim što me čeka – vađenje ljudskog bića iz mog tela. Možda bih mogla da ostanem u drugom stanju zauvek pa neće biti potrebe brinuti kako će se ceo proces porođaja odvijati“.
2. Porođaj je bolan
Ne interesuje me koliko ste smireni! Svejedno da li ste se odlučili na prirodni ili operativni porođaj – on stravično boli. Znam da lekovi mogu da budu od pomoći. Ali i dalje boli. Jer, bez obzira na to kako će vaša beba stići na svet, ona je i dalje veća od vagine. A boli i rana od carskog reza. I ako ste pod lekovima, u nekom trenutku njihovo dejstvo će se smanjiti i ostaviti vas sa zapanjujućim saznanjem da je vaša beba napolju. Jaoj!
3. Vi ste glavni u svemu
Jedan od najvećih mitova je da su doktori zaduženi za sve. U stvari ste to vi. Dobro, vaša beba je zapravo. Vi ste sledeći. Želite da nakon carskog reza odmah stavite bebu na grudi (ako je carski rez rađen pod lokalnom anestezijom)? Recite. Želite da vam ne rade epiziotomiju? Recite. Imate prava da kontrolišete svoj porođaj. Sve dok to možete.
4. Morate da dišete
Ako stvari ne krenu baš dobro, a medicinske sestre počnu nervozno da žure okolo, može vam biti malo teže da svoj plan, u kome ste vi glavni u svemu, sprovedete u delo. Ali i dalje morate da dišete. Dišete između kontrakcija. Dišete u masku za kiseonik. Dišete pod anestezijom. Da dišete, uopšte, kako bi vaša beba došla na svet.
5. Potrebna vam je podrška
Bonus poene dobija osoba koja će vam držati kosu dok povraćate, masirati i zaplakati kada beba stigne. Duplirani bonus dobija dula, zato što ona zna sve magične trikove o ovom poslu. Čak i carskom rezu.
6. Morate da nosite mrežaste gaćice
Najbolji donji veš koji, na žalost, nikada nije krasio Viktorijine anđele. Mrežaste gaćice nisu “dečačke gaće”, one su “bakine gaćice”, ali su svejedno najmekši, najudobniji, najrastegljiviji bolnički komad garderobe na celom univerzumu. A ono što je najbitnije, učiniće da se vaša vagina posle porođaja ili stomak nakon carskog reza osećaju božanstveno.
7. Neće samo vaša beba izaći iz vas
Sve što je držalo bebu unutra mora da izađe sa njom. Pa čak i ako imate carski rez, doktor će morati da ukloni posteljicu.
8. Vaša beba je gladna
Prvi posao vas kao mame je da nahranite svoju bebu, bilo da je ona rođena zahvaljujući carskom rezu ili prirodnom porođaju. Ako niste sigurni kako treba da je podojite, pitajte dulu. Ako želite da to prvi put učinite uz pomoć flašice, recite. Nije bitno kako ste se porodili, vaš zadatak je od sada da budete najbolji u svom poslu.
9. Otvoriće vam se apetit
Kada smo kod gladni, moram da napomenem da će vam se odjednom možda prijesti hamburger, a možda i pomfrit uz to. Jer sada ste sami u sobi sa svojim stomakom, a porođaj je toliko težak i naporan zadatak!
10. Na svet ste donele bebu
Ljudsko biće je upravo izašlo iz vašeg tela. Vidite li to preslatko, smežurano, uplakano malo stvorenje? Ta beba je bila unutar vas samo nekoliko minuta ranije. Rasla je u vama, pazili ste na nju, zamišljali je i učinili sve što je bilo moguće kako bi bezbedno stigla na svet. Nije bitno, da li se njen veličanstven dolazak dogodio u operacionoj sali ili sali za porođaj. Bitno je da ste vi svoj posao odradili najbolje i da ste uspele. I ukoliko ste mislile da ste obavile najteži zadatak do sada, sačekajte drugi deo.
Izvor: yumama.com
Primenite savete drevne mudrosti da biste opustili, podmladili i oporavili duh i telo posle porođaja. [caption id="attachment_112793" align="ali...
pročitaj jošNovopečene mame obično pomisle da je porođaj kraj njihovog "drugog stanja". Istina je nešto drugačija: prvih dana posle porođaja i nekoliko prvih n...
pročitaj jošDa se razumemo, sasvim je normalno da u ovom periodu ne osećate potrebu za intimnim odnosom i nema razloga da se zbog toga osećate krivom. Da biste...
pročitaj još