
Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošOtežano disanje beba u prvim mesecima života česta je pojava jer su nosni kanali vrlo uski. Potpuno zapušen nosić bebe može znatno da oteža hranjenje, zbog čega morate da budete strpljivi i pažljivi.
Čistite bebin nosić parčetom vate (ili blaznicom) umočenom u mlaku vodu – papirne maramice su isuviše grube za bebinu kožu. Utrljavanje male količine vazelina oko nozdrva može da spreči pucanje i iritaciju kože.
Osim toga, možete da probate:
* Postavite jastuk ispod dušeka u bebinom krevecu, u delu gde drži glavicu, da biste joj olakšali disanje (nikada ne stavljajte jastuk na gornju površinu dušeka jer to može da izazove pregrevanje organizma ili čak gušenje).
* Napunite kadu vrelom vodom, a zatim naizmenično ulazite u kupatilo i izlazite iz njega sa bebom u naručju – to je efekat „parnog kupatila“ a on je najefikasniji za pročišćavanje bebinih disajnih puteva.
* Neki lekari preporučuju upotrebu slanog rastvora u vidu kapi za nos, ali one obično nisu neophodne ako je nosić samo malo zapušen.
Kada je neophodna stručna pomoć? Ukoliko beba izuzetno teško diše, bori se za vazduh ili proizvodi šištav zvuk, odmah se obratite lekaru.
Autor: Life Content, M.K.
Stomačne tegobe često muče bebe. Evo kako da ih sprečite i šta treba da preduzmete ako se, ipak, pojave... Sigurno ste se već navikli na uflek...
pročitaj jošDanas je svetski dan zdravlja, a samim time trebalo bi da bude i dan protiv pušenja. Kada su u pitanju trudnice i dojilje, svaki dan trebalo bi d...
pročitaj jošZapravo, ovde nije reč o pogoršanju simptoma, jer noćno povraćanje nije ni češće ni obilnije od dnevnog. Ali, noću sve izgleda dramatičnije jer...
pročitaj još