Kako utešiti bebu nakon vakcinacije?
Prilikom vakcinacija njihove bebe, mnogi roditelji se plaše bebine reakcije. Mnoga deca nekontrolisano plaču i deluju neutešno te se mnoge mame i tate pitaju kako utešiti bebu nakon vakcinacije.
pročitaj jošU novije vreme u medijima se moglo čuti i pročitati puno kontroverznih stavova o vakcinama. Pored rezervi i sumnjičavosti prema vakcini protiv novog gripa iznošena su različita mišljenja i o vakcinama uopšte, pa i o onima koje se smatraju obaveznim za najmlađe. Zbog toga nije na odmet da se podsetimo koje vakcine se u našem sistemu zdravstvene zaštite preporučuju i zbog čega, kako izgleda kalendar redovne vakcinacije dece i omladine, i koje su najčešće zablude o vakcinama sa kojima se svakodnevno srećemo.
Redosled vakcinacije
PRVA GODINA
U našem sistemu zdravstvene zaštite deca već na rođenju primaju vakcinu protiv tuberkuloze (BSG), a kasnije, u trećem mesecu i onu protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja (diteper), vakcinu protiv dečje paralize (polio), kao i vakcine protiv hepatitis B i Hemofilusa influence tipa b (Hib). U većini zemalja EU bebe se protiv ovih bolesti (osim tuberkuloze) vakcinišu kombinovanom šestostrukom vakcinom, a i kod nas se u apotekama može nabaviti kombinovana vakcina „pentaksim“ (diteper + polio + Hib) za koju mnogi roditelji ne žale novac jer veruju da je deca podnose bolje od uobičajenih vakcina koje dobijaju besplatno kod svog pedijatra.
DRUGA GODINA
U drugoj godini daje se vakcina protiv malih boginja, zauški i rubeola, revakcina protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja i revakcina protiv dečje paralize.
Šta učiniti ako se jave nuspojave?
Ono što mnoge roditelje brine, naročito kada se radi o vakcinisanju sasvim male dece, jesu reakcije i nuspojave. Na mestu vakcine (ukoliko se daje kao injekcije) često se javljaju crvenilo i otok, a kod neke dece ispoljavaju se simptomi poput povišene temperature, mučnine i proliva. Sve ovo se, međutim, smatra normalnim reakcijama koje se lako eliminišu: dovoljno detetu staviti hladnu oblogu na mestu uboda i dati mu neki blag antipiretik na bazi paracetamola (febricet, ili sličan.)
Ako beba "zaradi" gljivičnu infekciju usta, ona se tokom dojenja može preneti na majčine bradavice. Evo kako da pomognete bebi (i sebi)... M...
pročitaj jošZažareno bebino lice i povišena temeperatura izazivaju najveći strah svih novopečenih majki. Da li je taj strah opravdan? Evo šta sve treba da ...
pročitaj jošMnogi roditelji misle da je detetu prijatno na suncu, sve dok ne primete crvenilo na njegovoj koži. Nažalost, kada se crvenilo pojavi, već je došlo...
pročitaj još