BRUKSIZAM: Zašto deca noću škrguću zubima?
Nemojte paničiti ukoliko otkrijete da vaše dete noću zubićima proizvodi neobične zvuke, već primenite jednostavne metode kako do ove pojave ne bi d...
pročitaj jošPovrede su česte kod starije dece, a događaju se prilikom padova, igre na otvorenom, na sportskim aktivnostima… Za roditelje je ovo vrlo stresna situacija jer nikada nisu sasvim sigurni da li se njihovo dete – samo malo jače udarilo ili se iza povrede krije naprsnuće ili lom kostiju. Srećom, većina ovih povreda se rešava oblozima i mirovanjem, a evo i kada treba pak reagovati…
Najčešće su povrede skočnog zgloba, zgloba ruke ili palca na ruci (skijaški prst), kao i laktova, kukova i kolena. Otvoreni prelom se lako prepoznaje i zahteva hitan odlazak lekaru, kao i posebnu proceduru za zbrinjavanje pacijenta, tako da u ovom slučaju nema oklevanja – odmah zovite Hitnu pomoć.
Možete da očekujete da je dete u bolovima, da je uplašeno, bledo. Ipak, kroz desetak minuta dete bi trebalo da počne da se smiruje, bol da postaje blaži, iako treba da budete svesni da će on ostati u određenoj meri bar još 24 do 48 sati. (Saznajte i: Prva pomoć u slučaju povrede deteta)
Nakon što se uverite da je prvi talas bola prošao, da se dete smiruje, da je svesno i da nema otvoreni ili okom lako uočljiv prelom, trebalo bi da pregledate povređeno mesto. Pogledajte dobro da li su udovi normalnog oblika, da li izgledaju neobično krivo, a potražite i eventualnu ranicu na koži koja bi mogla da nagovesti da je u pitanju prelom. Ako otkrijete bilo koji od ovih znakova, dete odmah vozite u bolnicu.
U slučaju da su prst, zglob ili ekstremitet normalnog oblika, da dete može da ih pomera u punom obimu a bez prevelikog bola, stavite ledene obloge na povređeni deo. Dete ne morate voditi odmah na pregled, ali bi bilo dobro da se u narednih nekoliko sati konsultujete s lekarom, osim ukoliko se bol i otok u potpunosti ne povuku. Uvek postoji mogućnost da je došlo do nagnječenja ili napukline na kosti ili zglobu, a to je, ipak, posao za lekara.
Dete koje se udarilo mora da miruje, a obloge mu držite po 15 minuta, te pravite pauze od 45 minuta. Za to vreme istražujte da li su se pojavili znaci preloma:
Ako dete povredi stopalo ili skočni zglob, koleno ili lakat, stavite mu led na povredu što pre je moguće i odmah ga odvedite lekaru. Noga treba da bude u blago podignutom položaju. Led stavite u kesu, a zatim preko platna direktno na povredu. Obloge menjate svakih 10 minuta. (Pročitajte i: Kada je povreda glave kod dece opasna?)
Nemojte paničiti ukoliko otkrijete da vaše dete noću zubićima proizvodi neobične zvuke, već primenite jednostavne metode kako do ove pojave ne bi d...
pročitaj jošNormalno je da novorođenče mokri često, ali ukoliko pri tom oseti peckanje ili ima neki drugi neprijatan osećaj, najverovatnije je u pitanju upala ...
pročitaj jošBez obzira na to jeste li se opredelili za privatnu ili državnu pedijatrijsku službu, dete treba redovno voditi na kontrolne preglede. To je jedini...
pročitaj još