28.01.2014 Ishrana

6 tipova dece prema načinu ishrane

U zavisnosti od toga šta i koliko jedu, mališane možemo razvrstati u nekoliko različitih grupa…

ishrana

1. SLADOKUSAC

Čim uđete u prodavnicu, vaše dete trči ka policama sa slatkišima. Osim toga, jasno se opredeljuje za „ukusne“ slatkiše poput čokolade, bombona, kolača i keksa, dok negoduje kada mu ponudite, njima neukusno, slatko voće.

Majčino mleko ima sladunjav ukus, pa je dete još od rođenja naviknuto na slatko. Ova deca teško se privikavaju na neki drugi ukus.

PRAVILNA ISHRANA

Bez obzira na to što vašem detetu oči zasijaju od sreće kada vidi čokoladu ili keks, ograničite mu slatkiše na jedan dnevno. Kao zamenu, ponudite mu voćne salate i sveže sokove. Iznenadite ga ukusnim domaćim sladoledom ili muslijem sa dodatkom suvog grožđa ili jezgrastog voća.

Dva puta nedeljno napravite mu sutlijaš ili kolač sa voćem, ali samo pod uslovom da tokom ostalih dana u nedelji poštuje vaš izbor namirnica za ručak.

Vodite računa da ishrana vašeg malog sladokusca bude bogata mlekom i mlečnim proizvodima, voćem i integralnim hlebom. U suprotnom, odbijaće svaku hranu koja nije slatkastog ukusa.

2. „VRABAC“

Vaše dete za doručak pojede jedva dve kašike muslija ili nekoliko zalogaja hleba, za užinu zagrize jabuku, a umesto da večera, odgurne tanjir i kaže: „Neću da jedem“.

Kao prvo, detetu treba mnogo manje hrane nego odraslom čoveku, pa loš apetit nije razlog za brigu, osim ako se ne radi o nekom ozbiljnijem zdravstvenom problemu.

Roditeljima je teško da prihvate ovu činjenicu. Dešava se da majka u trenutku kada dete odgurne tanjir sa hranom pomisli da je nešto pogrešila, te zbog toga oseća krivicu. S druge strane, mališani znaju da na ovaj način mogu da „manipulišu“ roditeljima i ostalim članovima porodice.

PRAVILNA ISHRANA

Najbolje bi bilo da zajedno sa detetom osmislite njegov jelovnik za nekoliko dana. Predložite mu različite namirnice, pa neka samo izabere šta želi da jede. Uslovite ga da tokom nedelje mora da pojede bar dva jela koja ne voli, a koja su zdrava i hranljiva, a zauzvrat ga nagradite onim što voli.

3. MESOJED

Ovi mališani će rado pojesti šniclu, pljeskavicu ili batak, a hleb i voće ostaviće po strani. Za njega je jetrena pašteta veća poslastica od sladoleda ili voćne salate. Većini malih „mesojeda“ prija ukus pečenog mesa ili roštilja, pa će tražiti da ih samo time hranite.

Izborite se protiv toga tako što ćete mesne obroke svesti na dva nedeljno, a preostalim danima ponudite mu ribu sa prilogom od povrća.

Vodite računa o tome da mu dajete lako svarljivo meso (piletinu, ćuretinu, teletinu, ribu), pripremljeno na što manje masnoće.

PRAVILNA ISHRANA

Ukoliko vaše dete ne može da „živi“ bez mesa, za početak mu smanjite porcije. Obavezno uz meso poslužite veliku količinu salate ili barenog povrća i naglasite da mora da pojede i hleb. Svakako treba voditi računa i o tome da mališan u toku dana pojede dovoljno svežeg voća.

4. GURMAN

Evo deteta koje nikada neće odbiti mamine kulinarske đakonije. Makarone sa sirom? Mljac! Pečeno meso sa prilogom? Njam! Kolač? Hoću još jedan!

U periodu intenzivnog rasta (od godinu do tri) detetu je potrebno dosta energije, to jest hrane. To je potpuno normalno, samo što kod malih „gurmana“ taj period ne prestaje i kada se fizički razvoj uspori (od treće do pete godine).

Osim toga, mame sve ređe kuvaju domaću hranu, već posežu za zamrznutom, koja se za tili čas sprema u mikrotalasnoj rerni. Sve ovo loše utiče na pravilnu ishranu i razvoj deteta.

PRAVILNA ISHRANA

Nemojte mu dozvoliti da jede između obroka. Dete ne bi trebalo neprestano nešto da žvaće. Postarajte se da svakodnevno jede dosta voća. Takođe, ne preterujte sa hlebom – za svaki obrok biće mu dovoljno jedno manje parče.

Objasnite mališanu da ne sme samo da otvara frižider i uzima šta mu se prohte. I na kraju, povedite računa o sopstvenoj ishrani i navikama: ako se vi hranite zdravo i uravnoteženo, i vaše dete će usvojiti i vremenom steći takve navike.

5. TVRDOGLAVKO

Kada je reč o ishrani, ova deca imaju svoj „film“ u glavi. Rado će pojesti pire od spanaća ili brokolija (što je super), ali će to isto povrće odbiti ako je pripremljeno na drugi način.

Kuvano jaje sa belim sirom poješće u slast, a pečeno odgurnuti sa gađenjem. Uzalud ćete mu govoriti da je kuvano jaje skoro istog ukusa kao i pečeno, ono će ostati pri svom.

Postoje deca čiji je karakter takav da ne podnose promene. Zbog toga ostaju „verni“ poznatim ukusima i izgledu hrane, ne prihvatajući ni najmanju izmenu u izgledu i ukusu namirnica. Oni uglavnom jedu hranu čiji je sastav očigledan.

PRAVILNA ISHRANA

Samo mirno i bez pritiska. Najbolje je da detetu dajete hranu na koju je naviklo i da postepeno u nju pomalo dodajete neke druge namirnice.

Primera radi, ako vaš mališan obožava pire od spanaća, a ne voli pasiranu šargarepu, jednostavno obogatite jelo od spanaća kašičicom šargarepe. Neće ni primetiti. I tako, mic po mic, shvatiće da je i ta druga hrana prihvatljivog ukusa. Uz malo truda, uspeh je zagarantovan.

6. LENJIVKO

Čini se da ovu decu mrzi da jedu. Žvaću i mrljaju hranu satima i nikako da je progutaju. Zbog toga im dajte obroke koji su hranljivi, a koji ne moraju da se žvaću: pirei, supe, čorbe od povrća, sitno pasirana riba i sl.

Za užinu, njihove nutritivne potrebe zadovoljiće čaša voćnog jogurta, sutlijaš ili kukuruzne pahuljice u mleku. Postepeno im nudite pomalo hleba, dečjeg keksa sa dodatkom meda i slično, ali ih nemojte prisiljavati.

PRAVILNA ISHRANA

Pošto sveže voće treba žvakati, ovi mališani ga nerado i nedovoljno jedu. Takvoj deci u početku dajte voće u mekšem obliku (kompot, pečeno ili kuvano), a kasnije im ponudite bananu, breskvu ili dinju. Jabuku i krušku izrendajte i prelijte medom. Kada se privikne na ukus svežeg voća, prihvatiće ga i u drugačijem obliku.

Autor: Life Content




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije