Da li bebe pre rođenja mogu da zavole određene ukuse?
Sigurno postoji hrana koju ne možete ni da pomirišete, a kamoli okusite, a nauka je sada dala odgovor na pitanje da li smo odbojnost prema određeni...
pročitaj jošPrava alergija na hranu javlja se kada imunološki sistem deteta pogrešno odreaguje na neku supstancu prepoznajući je kao „neprijatelja“. Organizam tada započinje „bitku“ protiv „neznanca“ i reaguje na različite načine.
U retkim slučajevima dešava se da reakcija bude izuzetno jaka (poznata kao anafilatički šok), što predstavlja stanje opasno po život (kikiriki, pčelinji otrov i sl.).
Za razliku od alergije, postoji i stanje koje se stručno naziva „intolerancija“ ili, u prevodu, nepodnošenje određene vrste hrane. Ovde se ne radi o alergijskoj reakciji, već o nezrelosti bebinog sistema za varenje i njegovoj nesposobnosti da svari neku namirnicu.
Postoje i bolesti, poput celijakije ili fenilketonurije, u slučaju kojih je potrebno tokom čitavog života izbegavati kontakt sa određenim namirnicama jer detetovom organizmu nedostaju enzimi koji ih razgrađuju (gluten, neke belančevine i sl.).
Šta ako se pojavi?
Ukoliko je kod vašeg deteta registrovana pojava alergije ili intolerancije na određene namirnice, potrebno je da kontaktirate pedijatra-nutricionistu koji će sastaviti specijalni jelovnik za dete.
On će vam preporučiti visokokvalitetne namirnice potrebne za pravilan razvoj deteta, a izostaviće sve koje škode detetovom zdravlju.
Važno je pratiti sve što dete konzumira, kod kuće ili izvan nje. To znači da morate strogo da vodite računa o svemu što dete jede u vrtiću, kod bake ili na nekom drugom mestu.
Dobra vest je da će se alergija na hranu, pre ili kasnije, povući sama od sebe. To zavisi od stepena razvoja detetovog imunološkog sistema.
Primera radi, u 95 odsto slučajeva alergije na kravlje mleko, bolest se povuče oko treće godine života, a u 85 odsto slučajeva alergija na jaja i ribu povlači se kada dete napuni šest godina.
Izuzetak je alergija na kikiriki koja kod 75 odsto dece ostaje do kraja života, dok se kod 25 odsto obolele dece povlači oko desete godine.
Što se celijakije i fenilketonurije tiče, one se nikada ne povlače, te obolela deca tokom celog života moraju biti na specijalnom režimu ishrane.
Autor: Life Content
Iako je dojenje jedno od najlepših i najprirodnijih iskustava, postoje i neke sitnice koje muče veliki broj majki širom sveta [caption id="attac...
pročitaj jošPOVRĆE Od povrća najpre se uvodi šargarepa, a zatim se, ukoliko je dete dobro podnosi, postepeno uvode tikvice i bundeva. Posle ovih namirni...
pročitaj jošDa li će vaše dete biti napredno, zdravo i pametno, u velikoj meri zavisi od njegove ishrane. Naučnici su dokazali da pravilna ishrana u prvim mese...
pročitaj još