Osip zbog izbijanja zuba: Prevencija i lečenje
Različiti osipi se mogu pojaviti na koži vaše bebe dok odrastaju. Uzroci mogu biti različiti i izabrinjavajući. Međutim, osip zbog izbijanja zuba s...
pročitaj jošPelenski osip neprijatan je i bebi i roditeljima. Mnogi roditelji se kada ga primete zabrinu, ali u suštini nema razloga za strah. Pročitajte više o tome kako lečiti pelenski osip i pomoći svojoj bebi da ga se reši.
Kako biste ublažili ovaj problem, za početak je potrebno da smanjite na minimalno kontakt između bebine kože i urina, odnosno izmeta. Predugo držanje jedne pelene na bebi je jedan od glavnih uzročnika pelenskog osipa te kako biste sprečili njegovu pojavu ili ublažili simptome potrebno je da veoma često menjate pelene. Zaprljana pelena trebalo bi da se menja na svaka dva do tri sata. Ukoliko se osip već stvorio, možete menjati pelenu svaki put kada se beba probudi.
Neki sastojci vlažnih maramica mogu izazvati alergiju i osip. Veoma je bitno da se naglasi da se ovo odnosi i na vlažne maramice koje su namenjene za osetljivu kožu. Jednoličan crveni osip koji se pojavio na svim mestima preko kojih ste prethodno prešli maramicom, pokušajte pre svega da promenite brend. Ukoliko vam ni drugi brend ne bude odgovarao, probajte da isključite vlažne maramice iz upotrebe. Isto to možete probati i sa pelenama, nekada se pelenski osip povlači nakon promene brenda pelena. Nemojte biti preterano rigorozni kada je u pitanju dezinfekcija jer upornim čišćenjem možete ukloniti i zdrave bakterije koje su potrebne bebi. Kada ste u prilici, koristite krpui toplu vodu.
Ne biste verovali koliko ovaj jednostavan postupak može doprinetii u smirivanju osipa. Ostavite golu bebu na peškiru i pustite je da bude golišava neko vreme. Koža koja ima kontakt sa kiseonikom mnogo se brže oporavlja.
Krema na bazi cinka može pomoći kao barijera koja pomaže da se izmet i urin zadrže dalje od nežne kože. Takođe, probajte da izbegnete korišćenje bebi pudera jer udisanje tog pudera može biti toksično.
Citrusno voće, zdravi sokovi i hrana od paradajza može izazvati crvenilo i svrab. Dok osip ne prestane, nemojte bebi davati ove vrste hrane.
Kada je osip nastao zbog gljivične ili bakterijske infekcije, bebi je potrebna konkretna terapija. Obratite pažnju na to kakav je osip, da li ima male crvene izbočine, plikove ili se ljušti. Ukoliko vidite bilo šta od ovoga i primetite da osip ne spada nekoliko dana, obavezno posetite dokrota.
Budite ubeđeni da osip nema veze sa tim koliko ste pažljivi kao roditelji. Poslušajte naše savete i za nekoliko dana osip bi trebalo da se povuče. U svakom slučaju, nikada nemojte izbegavati da se konsultujete sa lekarom.
Kako biste se saznali koliko toplo treba da bude u bebinoj sobi, znajte da treba da nađete balans. Ni previše toplo ni previše hladno.
pročitaj jošOdložili ste letovanje do daljeg? Brčkanje u kadi može biti podjednako zabavno kao i u bazenu Na kraju užurbanog dana, ispunjenog savladavanjem no...
pročitaj jošPovijanje bebe može biti vrlo korisno jer pomaže da se beba lakše umiri i zaspi jer će se osećati kao kada je bila sklupčana u vašem stomaku. Ne...
pročitaj još