Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošIzbijanje prvih zubića veoma je važan period u razvoju deteta i za njega su vezane brojne predrasude i zablude.
Verovanje da je dete koje ranije dobije zube naprednije i inteligentnije apsolutno je pogrešno. Takođe, pogrešno je mišljenje da pre izbijanja zubića dete mora mnogo da balavi, da gura u usta sve što stigne i da dobije visoku tempetraturu. Ovi simptomi zaista se javljaju kod neke dece, ali postoje i bebe kod kojih prvi zubić nikne, a da to roditelji sasvim slučajno i neočekivano primete.
Visoka telesna temperatura kod beba u periodu nicanja zuba iziskuje odlazak kod pedijatra, jer je najčešće reč o infekciji koju treba lečiti na uobičajen način. Prema nekim mišljenjima deca su u periodu izbijanja zuba osetljivija na razne mikroorganizme koji izazivaju visoku temperaturu i stoga je ne treba zanemariviati i smatrati posledicom izbijanja zuba.
U proseku, nicanje mlečnih zuba počinje od šestog meseca života, a završava se u uzrastu od dve i po godine. Međutim, odstupanja su moguća i velika. Ako nicanje mlečnih zubića započne između četvrtog i desetog meseca života, to se smatra normalnim. Svaki drugi period smatra se ranim, odnosno kasnim za prve zubiće.
Redosled nicanja
Najčešće prvo niču donji, a potom gornji centralni sekutići. Zatim izbijaju bočni sekutići, najčešće u periodu od šestog do jedanaestog meseca. Posle pauze od dva-tri meseca niču donji, a potom i gornji prvi kutnjaci.
Nicanje kutnjaka dešava se u uzrastu od jedanaest do osamnaest meseci. Posle njih, između petnaestog i dvadeset drugog meseca života, niču donji, a odmah potom i gornji očnjaci. Poslednji mlečni zubići, drugi kutnjaci – petice, izbijaju u periodu između devetnaestog i tridesetog meseca bebinog života.
Ovo bi bio uobičajen redosled nicanja mlečnih zuba, ali nije ništa neobično ni zabrinjavajuće ukoliko umesto odgovarajućih donjih prvo niknu gornji zubići.
Odstupanja u redosledu, baš kao i u vremenu izbijanja, sasvim su normalna pojava i to ne treba da vas brine. Formiranje krunica mlečnih zubića završava se u uzrastu od dve i po godine, a do treće završi se i proces formiranja korena mlečnih zuba.
Razmaci među zubićima, koji su takođe često predmet predrasuda i zabluda, zapravo su znak normalnog razvoja u ovom periodu, jer nagoveštavaju da će biti dovoljno prostora za pravilno smeštanje stalnih sekutića malo kasnije.
Važno je znati da se krunica (deo zuba koji se vidi) mlečnih zuba formira u desnima pre rođenja, u utrobi majke. Ishrana majke u trudnoći utiče na opšte zdravlje deteta, pa i na kvalitet zuba. Kalcijum, fluor, vitamini D, C, A i pojedini vitamini iz grupe B neohodni su za pravilan razvoj krunica i stoga ishrana trudnica treba da bude raznovrsna i kvalitetna kako bi u njioj bili zastupljeni svi potrebni minerali i vitamini.
Autor: Life Content
Temelji pravilnog psihomotornog razvoja postavljaju se u prvoj godini života. Svaki deo tog temelja mora se postaviti u pravo vreme, jer propuštanj...
pročitaj jošHroničan nedostatak sna može da oslabi imunitet, a umorna (neispavana) deca sklonija su prehladama, gripu i drugim infektivnim bolestima. Osim toga...
pročitaj jošMuzika pozitivno utiče na razvoj mozga. Mozak novorođenčeta još uvek nije potpuno razvijen i neuroni u mozgu nastavljaju da se razvijaju sve do 6. ...
pročitaj još