Proliv i zatvor stolice nije u prvim meecima života lako odrediti. Dojenče može imati stolicu pri svakom previjanju a da se ne radi o prolivu , a isto tako može nekoliko dana ne imati stolicu a da se opet ne radi o zatvoru.
Foto: Gulliver/Thinkstock
Stolica deteta koje se hrani isključivo dojenjem jasno je žute boje, malo kiselkastog mirisa, a ponekad je i svetlozelene boje.
Ako dete gladuje, stolica je retka, vrlo oskudna, zelenkasta i sadrži malo otpadnih materija. Zapravo sastoji se uglavnom od probavnih sokova.
Proliv dojenčeta može imati razne uzroke:
– Dojenče može imati proliv zato što dobija previše šećera u mleku.
– Crevne infekcije izazvane virusima i bakterijama uzrokuju proliv. Te bolesti su češće kod dojenčadi.
– Proliv se češće i zbog nekih drugih infekcija npr pri upali pluća ili uha prvi znak bolesti može biti proliv.
Dojenče koje ima proliv ili povraća isključivo ako ima i temperaturu, gubi telesnu vodu i može dospeti u vrlo teško stanje ako mu se na vreme ne ukaže adekvatna pomoć.
Ukoliko dojenče ne povraća, a ima proliv, treba treba izostaviti davanje mleka i svu drugu hranu koju dobija i nekoliko sati davati blago zaslađen čaj ili pripravke koji se mogu dobiti u apoteci.
Kako bi se sprečila anemija kod dece, odnosno malokrvnost, veoma je važno voditi računa o zdravoj ishrani, ali postoje i mnogi drugi faktori koju utiču na ovja problem.