Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošNa tržištu postoje brojni proizvodi za negu bebine kože i svi su, bez sumnje, proizvedeni od sastojaka koji imaju zaštitno dejstvo, ali ipak treba obratiti pažnju na opšte zahteve koje moraju da zadovolje: moraju da čuvaju dečju kožu od urina i fekalija tako što će stvoriti tanak, mastan, zaštitni sloj; da čiste i štite kožu od prljavštine, da spreče razvoj mikroorganizama i da smanje ojed i crvenilo koje se često javlja usled nošenja pelena.
Sapuni
Koža bebe već nekoliko dana nakon rođenja može da se pere sapunom da bi se odstranile naslage sa površine kože, bilo da je reč o spoljnim česticama (prašina) ili produktima kože. Pranjem se, takođe, sprečava razvoj bakterija.
Dokazano je da je za dečju kožu najbolji neutralni sapun bez boje i mirisa. Nedostatak upotrebe sapuna je taj što se njegovom čestom upotrebom uništava prirodni zaštitni omotač kože.
Šamponi i pene za kupanje
Ovi proizvodi namenjeni bebama blagog su dejstva i idealni su za pranje tela i kosice, pa uglavnom ne iritiraju oči. U njihov sastav često ulazi i ekstrakt kamilice koji sprečava upalne procese kože.
Losioni
Pogodniji su za čišćenje kože od ulja, jer uklanjaju sve vrste nečistoće i na koži ostavljaju tanak masni sloj koji ne ometa funkcije kože.
Osim što dobro čiste kožu, losioni sprečavaju (i leče) upalne procese, koža postaje meka i vlažna, a njeni nabori bivaju dobro zaštićeni, pa se tako smanjuje mogućnost pojave ojeda.
Kreme
Nakon pranja i čišćenja uljem ili losionom, bebinu guzu i pregibe (ispod brade, ispod pazuha, između nožica) neophodno je namazati kvalitetnom dečijom kremom. One sprečavaju pojavu osipa, kao i iritacije kože koje nastaju kao posledica nepovoljnih atmosferskih uticaja (sunce, vetar, vlaga, hladnoća…). Na guzu i pregibe treba nanositi kremu u nešto debljem sloju, dok je na lice i ostale delove tela dovoljno naneti tanak sloj kreme.
Puderi
Dečji puderi veoma su korisni kozmetički proizvodi, a „zadatak“ im je da smanje trenje i apsorbuju sekrete sa površine kože.
Svi dečji puderi sterilni su i neškodljivi, ali moraju da se nanose u tankom sloju, jer se višak pretvara u grudvice koje mogu da izazovu pojavu crvenila. Takođe, treba voditi računa i o tome da beba ne udahne čestice pudera.
Autor: Life Content
Koliko često treba kupati bebu, česta je nedoumica novopečenih roditelja. Bebu bi trebalo kupati dva puta nedeljno, jer češće kupanje može isušiti ...
pročitaj jošIako mnogi roditelji pokušavaju svoje mališane da odviknu od sisanja palca, najnovija sutudija pokazala je da ova navika i nije toliko nezdrava kao...
pročitaj jošSigurno ste već naučili da vam beba trljanjem očiju poručuje da je “zrela” za san. Da li ste se, međutim, zapitali zbog čega to radi? Stručnjaci ka...
pročitaj još