
Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošIma li lepšeg prizora od tek okupane bebe umotane u veliki, mekani peškir? Sve mame se slažu: definitivno nema! No pre kupanja, potrebno je da sprovedete ove ‘mere opreza’.
Pre nego što položite bebu u kadicu, obavezno proverite temperaturu vode. Ako nemate termometar, nakapajte nekoliko kapi vode na kožu nadlanice, pa ako vas ne peče, znaćete da voda nije toplija nego što bi trebalo (temperatura vode, inače, ne bi smela da bude viša od 29 stepeni).
Ako ste kadicu u kojoj kupate bebu stavili u veliku kadu za odrasle, obavezno obmotajte slavinu pelenom ili peškirićem, da se ne bi dogodilo da iz nje kapne vrela voda i opeče bebu. Ova zaštita potrebna je i kasnije, kada beba poraste, da ne bi udarila glavicom u metalnu slavinu.
Na dno kadice položite parče sunđerastog platna da beba ne bi klizila. U momentu kada beba počinje da sedi i da se praćaka u kadici, ova mera predostrožnosti naročito dobija na značaju.
Kada kupate novorođenu bebu, nemojte da sipate u kadicu više od 5 cm vode. Za veću bebu sipajte maksimalno 15 cm vode.
Idealna temperatura vazduha prilikom kupanja bebe iznosi 24 stepena Celzijusovih. Čim izvadite bebu iz kadice, odmah je umotajte u veliki peškir kako se ne bi preterano rashladila.
Autor: Life Content
Znamo da nije lako biti novopečena mama: saveti pljušte sa svih strana, a vi ne znate kome da verujete i često se pitate jeste li baš toliko nevešt...
pročitaj jošPupčana vrpca se na rođenju preseca i vezuje. Nakon izlaska iz porodilišta vidi se pupčani patrljak koji se obično sasuši i otpadne do 10. dana živ...
pročitaj jošBoravak u vodi može dovesti do specifičnih problema sa ušima. Pročitajte preporuke lekara kako da sprečite infekcije i reagujete ukoliko one nastan...
pročitaj još