04.01.2014 Zdravlje bebe

Za mlade mame: 4 veštine koje tek treba da savladate

Znamo da nije lako biti novopečena mama: saveti pljušte sa svih strana, a vi ne znate kome da verujete i često se pitate jeste li baš toliko nevešti da baš svi moraju da vam se pletu u posao. Ali, ima leka – evo nekoliko korisnih saveta, tek da vam se nađu…

novorodjence

Kako da proverim da li je mojoj bebi toplo ili hladno?

Beba ne može sama da reguliše telesnu temperaturu, pa ćete morati da joj pomognete da bi joj u svakom trenutku bilo prijatno i da, što je još važnije, njeno zdravlje ne bi bilo ugroženo. Vodite računa o tome da ne oblačite bebu slojevito, kao i da ne preterujete sa čak nekoliko slojeva pokrivača.

Idealna temperatura za prostoriju u kojoj beba spava je 18 stepeni Celzijusa, a ne preporučuje se da je pokrivate sa više od dva ili tri pokrivača. Opipavanjem bebinog stomačića proverite da li joj je previše toplo (ili hladno), a onda, u skladu sa tim, uklonite ili odozgo stavite još jedan pokrivač.

Proveravajte sve dok temperatura stomačića ne bude odgovarajuća (stomačić treba da bude topao, ali ne vreo!). Bebine nožice i ručice obično su hladnije od ostalih delova tela, zbog čega nisu dobar indikator telesne temperature. Takođe, nemojte da zaboravite da uklonite ćebence ili gornji sloj odeće kada uđete u topliju prostoriju, čak i ako beba spava.

Kako da… znam da li je beba sita?

To je glavna briga većine novopečenih majki, naročito onih koje doje. Međutim, ako hranite bebu na njen zahtev (a ne prema određenoj satnici), sasvim je izvesno da ona dobija sve što joj je potrebno. Ipak, postoje brojni znaci koji ukazuju na to da je to zaista tako:

  • Šest do osam uprljanih pelena na dan;
  • Zlatnožuta kaka. Nije važno da li beba kaki jednom ili nekoliko puta na dan, već je bitno da boja njene kake bude zlatnožuta. Kaka tamnozelene boje ukazuje na to da beba ne dobija dovoljno tečnosti (hrane);
  • Bebino napredovanje u težini. U nekim periodima ona napreduje više a u nekim manje;
  • Beba je raspoložena, „komunikativna“ i zainteresovana za sve što se oko nje događa;
  • Osećaj da su vam grudi mekše i lakše nakon podoja.

Kako da… bebi izmerim temperature?

Ako je beba isuviše mala (prvi meseci života), ne preporučuje se korišćenje oralnih ili rektalnih toplomera. Digitalni toplomer, koji ćete postaviti ispod njenog pazuha, precizno će izmeriti telesnu temperaturu bebe.

Međutim, imajte na umu to da je temperatura bebinog potpazušja niža za oko 0,6 stepeni u odnosu na realnu telesnu temperaturu (koja treba da iznosi 37 stepeni Celzijusa). Trake za čelo jednostavne su za upotrebu, ali ne očitavaju precizne vrednosti. Digitalni toplomeri za uši su pouzdaniji, ali rizični za upotrebu kada su uši još tako sićušne.

Kako da… znam da li joj rastu zubići?

Tipični znaci ovog procesa jesu pojačano baljenje i bebina potreba da stalno nešto žvaće, zarumenjeni obraščići, nervoza i plačljivost. Osim toga, može se desiti da beba često povlači uši i odbija hranu, dok su joj desni crvene i otečene.

Mame okrivljuju zubiće za mnoge zdravstvene smetnje, ali je važno da znate da izbijanje zubića NIJE uzrok povišene temperature, proliva ili upale uha. To su znaci oboljenja zbog koji obavezno treba da se obratite lekaru. Ipak, izbijanje zubića može da poremeti ritam sna vaše bebe, da uzrokuje pad imuniteta i, posledično, pojavu različitih infekcija.

Ukoliko primetite da je bebina kaka retka, znajte da uzrok može da bude pojačano lučenje pljuvačke, ali ako mislite da je ipak reč o prolivu usled stomačne infekcije, obavezno otklonite sumnje posetom lekaru.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije