14.03.2014 Porodica

Vaš seksualni život posle porođaja

Iako je seksulani život individualana stvar – svaki bračni par ima svoje preference i potrebe – period nakon porođaja veliki je „ispit“ za oba partnera, naročito za ženu.

seks1

Sa zdravstvene tačke gledišta, prvi seksulani odnos nakon porođaja moguć je (i bezbedan) u trenutku kada prestane vaginalno krvarenje i zaraste rana. To se obično dešava mesec ili mesec i po dana nakon porođaja.

Međutim, osim odgovarajućeg fizičkog stanja, postoje i drugi faktori koji utiču na spremnost žene da ponovo bude seksualno aktivna.

Malo kvalitetnog sna i nedostatak vremena, kao i konstantan umor, neprestana briga za bebu i navikavanje na ulogu majke, mogu u velikoj meri da se odraze na emotivno stanje majke, pa tako i njenu zainteresovanost za seks. Takođe, kod nekih žena strah od nove trudnoće blokira seksulanu želju.

Upravo zbog svega navedenog, za ponovno uspostavljanje fizičke bliskosti neophodno je obostrano razumevanje i strpljenje oba partnera. No, osim seksualnog čina, postoje mnogi drugi načini na koje mogu da se izraze ljubav i zainteresovanost za partnera. Zagrljaji, poljupci, nežni dodiri, masaže i još mnogo toga drugog mogu da donesu emotivno ispunjenje i olakšaju povratak seksualne želje.

Fizičke promene

Kao što su mnoge žene primetile (i verovatno se uplašile!) oblik i veličina genitalija (vagine) trpe promenu nakon porođaja. Ipak, ove promene su privremenog karaktera i sve se vraća „na staro“ već od šest do osam nedelja nakon porođaja.

Takođe, prvi seksualni odnosi nakon porođaja mogu da budu bolni, zbog čega treba da koristite lubrikante i zauzimate poze koje vam odgovaraju. Žene koje doje, primećuju da njihove dojke nekako „izmiču kontroli“, osetljivije su na dodir ili da iz njih nekontrolisano ističe mleko i tokom seksulanog odnosa.

Za početak, budite spremni da će vaše telo reagovati drugačije nego što ste navikli i zato vam savetujemo da obavezno koristite dozu humora, koja će vam pomoći da premostite neugodne trenutke, a da, pritom, ne narušite intimnost.

Takođe, imajte da umu da možete da ostanete u drugom stanju čak i pre pojave prve postporđajne menstruacije, kao i da dojenje nije oblik kontracepcije. Upravo zbog toga, treba da zamolite svog lekara da vam predloži najbolji oblik zaštite od trudnoće. Najvažnije od svega jeste saznanje da povratak seksualnoj aktivnosti treba da bude postepen i da zahteva mnogo razumevanja i strpljenja.

Ne paničite i ne očajavajte ako se stvari ne odvijaju tempom koji vi, ili vaš partner, želite. Sasvim je normalno da vam je beba sada centar sveta, da ste potpuno skoncentrisani na novu životnu ulogu, kao i da neke druge stvari prirodno padaju u drugi plan. No, isto tako je prirodno da se vaša seksualna želja vremenom povrati.

seks2

Kada smo konstatovali da su se neke stvari promenile (privremeno ili trajno), vaš seksualni život, zapravo, može da postane mnogo kvalitetniji. Štaviše, neke žene tvrde da se njihov seksualni život poboljšao nakon porođaja. Predlažemo vam nekoliko načina da podstaknete seksualnu želju nakon porođaja:

* Ne srljajte ni u šta što vam ne prija!

* Tuširajte se zajedno sa partnerom! Ili, zaronite u kupku. Iz ove situacije može da se izrodi mnogo uzbudljivih događaja!

* Zaštitite se od nove trudnoće. Nemojte da budete nepažljivi i nespremni!

* Pokušajte da izdvojite vreme samo za vas dvoje. Ponekad je dovoljno i petnaest minuta razgovora, maženja ili dremanja u naručju partnera da povratite osećaj bliskosti.

* Upoznajte bolje svog partnera. Imajte na umu da oboje morate da se prilagodite ulozi roditelja, čak i ako vam to nije prvo dete.

* Budite spontani! Noć možda nije uvek idealna prilika, niti je bračna postelja uvek najbolje mesto za seks. Unesite novu dimenziju u seksualni život, ponašajte se slobodnije i kreativnije.

* Predigra je izuzetno važna. Kvalitetan uvod u seksulani čin, u kojem ćete osetiti dovoljno uzbuđenja, olakšaće fizičke i emotivne reakcije u seksualnoj igri.

* Zapamtite da je u seksu važniji kvalitet nego kvantitet.

* Poverite svoje strahove i brige partneru, ali i lekaru. U oba slučaja, dobićete neophodnu podršku i uverenje da nema razloga za brigu (bar, ne preteranu!).

* Nikada ne oklevajte da kažete: „Ne“. Generalno, neophodno je da posedujete dovoljno slobode da odbijete seks kada niste raspoloženi. Ovo se takođe odnosi i na vašeg partnera. Naravno, izostanak želje za seksom ne znači da nije pravo vreme za malo maženja i poljupce, zar ne?

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije