Šta se dešava u periodu babina?
Često slušamo kako bebu ne bi trebalo izvoditi napolje prvih 20 dana i da je potrebno dati i mami i bebi vremena da se priviknu jednu na drugu. Ran...
pročitaj jošŠta se zapravo dešava kada „progovori drugo stanje“? U trenutku saznanja da ćete za devet meseci videti svoje najomiljenije biće, buduće mame i tate počinju sa planiranjem „savršenog roditeljstva“.
Na tom putu, suočavate se sa mnogo briga i strahova, pa je podrška partnera veoma bitna. On je vaša unutrašnja snaga, vaše utočište, osoba čija su ljubav i nežnost od neprocenjive vrednosti. Upravo zbog toga, Rosa je pokrenula misiju da budućim roditeljima ovaj period učini sigurnijim i lepšim, i otvorila 15 škola roditeljstva u Kuršumliji, Vranju, Surdulici, Požarevcu, Ubu, Sjenici, Svilajncu, Srpskoj Crnji, Bojniku, Batočini, Vršcu, Rumi, Opovu, Bosilegradu i Dimitrovgradu.
Mamama i tatama u otvorenim školama roditeljstva eksperti su prava podrška i oslonac i pružaju adekvatne i kredibilne savete o svim pitanjima koji se javljaju u ovom periodu:
Ishrana tokom trudnoće
Fizička aktivnost trudnica
Zdravstvena stanja i preventivni pregled trudnica
Pripreme za porođaj i faze porođaja
Dojenje
Nega bebe ( kupanje, presvlačenje, pravilno držanje…)
Higijena mama i beba
Ishrana beba i psihofizički razvoj dece tokom prvih godina odrastanja
Stručne i posvećene timove škola čine iskusni pedijatri, ginekolozi, stomatolozi, patronažne sestre i članovi šireg tima domova zdravlja. Ono što Rosa škole roditeljstva čini toliko posebnim jeste to što je škola namenjena i za očeve. Shvataju da očinstvo ne počinje po rođenju bebe, već sa začećem, kada se par transformiše u roditelje i kada mala beba kreće putem ka porodici koja će zauvek biti njena. Očinstvo je izuzetan poklon, čast i velika odgovornost, a otvaranjem škola u ovih 5 gradova, i njima je omogućena izuzetna podrška.
Zahvaljujući inicijativi Rosa vode i Ministarstva zdravlja, više od 3.500 beba i njihovih roditelja dobilo je značajnu pomoć u sredinama u kojima ranije ovakav vid podrške nije postojao.
Savet za buduće mame i tate:
Ishrana beba,
dr Snežana Stojčić, pedijatar, Rosa škola roditeljsva u Kuršumliji
Kod svake mame postoji dilema da li je njena beba dovoljno jela. Nema potrebe da brinete, zbog toga što bebe imaju taj mehanizam samoregulacije, čak i bebe koje nisu na prirodnoj ishrani, dakle ne doje, nego su na nekoj adaptiranoj formuli, imaju očuvan taj mehanizam. One se jednostavno oglašavaju kada su gladne, putem plača. Pokazatelj da li je beba dovoljno jela jeste kroz merenje telesne težine, koliki broj stolica ima, da li dovoljno vlaži i puni pampers. Otprilike u tim danima je hranjenje na tri sata, jer to je i vremenski period koji je potreban da se svari obrok koji dete dobije.
Svi mi smo svesni lepote života kada u naš život uđu bebe. Ipak, toliko toga treba uraditi kada u porodicu stigne prinova. Pored puno radosti u živ...
pročitaj još„Naseljavanje“ gastrointestinalnog trakta bakterijama, kreće kod beba dok su u maminom stomaku, a završava se oko treće godine. Ove bakterije st...
pročitaj jošUdruženje žena „Naša Aska“, Gradska opština Stari grad i Medigen vas pozivaju na besplatno druženje sa stručnjacima koji će vam na najjednostavniji...
pročitaj još