10.03.2014 Korisni saveti

15 najčešćih dilema u trudnoći

Mnoge trudnice se non-stop pitaju da li su napravile pravi izbor namirnica koje će jesti, koliko smeju da se naprežu, da li je štetno podvrgavati se nekim kozmetičkim tretmanima…

trudnicke dileme

1. Mogu li polni odnosi da ugroze plod?

Ako trudnoća nije rizična, polni odnosi ne uzrokuju nikakve probleme i penetracija nije rizična za fetus. Ipak, bolje je da odnos bude nežan i pažljiv jer je u prvom tromesečju rizik od pobačaja veći nego kasnije.

Možete, dakle, da imate normalan seksualni život do sedmog ili osmog meseca, pazeći samo na položaj, posebno kada stomak počne da raste. Tada se preporučuje položaj u kojem je muškarac dole, a žena gore.

2. Da li je dopušteno piti kafu i vino?

U trudnoći treba smanjiti konzumiranje čaja, čokolade i gaziranih napitaka, a kafu ograničiti na jednu-dve šoljice dnevno. Ako možete, najbolje je da se potpuno odreknete ovih napitaka.

I s vinom treba biti umeren. Alkohol u organizmu oslobađa opasne sastojke koji mogu da ugroze formiranje bebinih organa u prva tri meseca. Trudnicama se ne preporučuje više od jedne male čaše (1 dl) vina dnevno.

3. Da li su lekovi opasni za fetus?

Aktivni sastojci u lekovima mogli bi da dođu do fetusa preko posteljice (organ koji ga hrani), i da utiču na njegov razvoj. Dakle, lekove treba uzimati jedino kada je to zaista neophodno, i to samo one koje propiše lekar.

4. Uzrokuje li sunčanje u solarijumu pojavu mrlja na koži?

U tih devet meseci nije preporučljivo podvrgavati se ovakvim estetskim tretmanima, jer zbog hormonskih promena, koža postoje osetljivija pa izlaganje zracima u solarijumu može da uzrokuje pojavu mrlja.

5. Sme li se u trudnoći farbati kosa?

Radi opreza, barem tokom prva tri meseca izbegavajte trajne boje (s hidrogenom), ali i one biljne. Hemijske materije koje postoje u tim proizvodima mogle bi u određenim količinama da uđu u krvotok i ugroze fetus.

Dopušteno je izvlačenje pramenova, jer se pri tom boja stavlja samo na pojedine delove kose i ne dopire do korena. Tako nema rizika da će je koža apsorbovati i da će ući u krv. Mogu se koristiti i kolor šamponi za osveženje boje ili sprejevi u boji.

6. Sme li se koristiti vosak za depilaciju?

U trudnoći se obično smanjuje potreba za depilacijskim tretmanima: pojačana proizvodnja ženskih polnih hormona – estrogena i progesterona, usporava rast dlaka.

U svakom slučaju, bolje je orijentisati se na nežnije metode: brijač i pene, i kreme za depilaciju.

7. Treba li izbegavati putovanje avionom?

Mnoge avio-kompanije primiće trudnu ženu do sedmog meseca trudnoće, ali nakon toga će za kraća putovanja tražiti lekarsko uverenje kojim se potvrđuje da nema rizika od prevremenog porođaja.

8. Da li je plivanje korisno za trudnice?

Plivanje se preporučuje tokom svih devet meseci trudnoće jer učvršćuje mišiće, a ne opterećuje mnogo udove i pomaže ženi da se pripremi za porođaj. Preporučuju se lagani sportovi kao što je vožnja sobnog bicikla ili strečing.

Aktivnosti poput aerobika, trčanja, tenisa ili skijanja znatno stimulišu mišiće uključujući i materičnem, pa ih zato treba izbegavati kako ne bi došlo do oštećenja placente i fetusa.

9. Da li su dopuštene intervencije na zubima?

Dopušteni su lečenje zuba i zubarske intervencije samo ako je to nužno. Valja znati da se u trudnoći zubno meso često upali i lakše krvari.

10. Koliko visoke potpetice mogu da nose trudnice?

Bolje je da tokom trudnoće ne nosite cipele s previsokim potpeticama, ali ni one sa potpuno ravnim đonom, jer one uzrokuju nepravilno držanje i ometaju cirkulaciju krvi. Idealne su potpetice visoke 3-4 centimetra jer poštuju novonastalu telesnu ravnotežu.

11. Da li je tokom trudnoće potrebno napraviti Papa test?

Obično se Papa test obavlja na početku trudnoće, ali ne mora da se radi ako je urađen manje od godinu dana pre začeća.

12. Da li bebe u majčinom stomaku zaista vole da slušaju muziku?

Fetus nakon šestog meseca „upija“ sve zvukove i može da mu smeta glasna muzika ili jaki zvukovi.
Glasna muzika stimuliša proizvodnju adrenalina (hormona stresa) u organizmu žene, što nije dobro. Preporučljivo je slušati muziku frekvencija poput one klasične, koja smiruje dete i ima sposobnost stvaranja posebnog osećaja povezanosti s majkom.

13. Da li je dozvoljeno koristiti laksative?

Često se kod trudnica javlja zatvor, posebno u poslednjim mesecima. Da bi se problem rešio, pre nego što se posegne za lekovima koji se ne preporučuju ili su kontraindikovani, treba pokušati sa ishranom bogatom vlaknastom hranom. Fizička aktivnost je posebno važna. Hodanje 15-20 minuta, po mogućnosti ujutro, može da reguliše probavu.

14. Da li je vožnja motorom rizična?

Da, jer postoji velika opasnost od pada. U prva tri meseca trudnoće padovi su posebno opasni jer mogu da uzrokuju mikrotraume i dovedu do teškoća pri učvršćivanju embriona i time ugroze trudnoću.

15. Da li se u trudnoći sme pušiti?

Dokazano je da je pušenje u trudnoći zaista opasno. Ono uveliko povećava rizik od pobačaja i može da dovede u pitanje pravilan razvoj deteta. Deca čije su majke pušile u trudnoći po pravilu su manje porođajne težine i imaju sklonost ka bolestima disajnog sistema.

Lekari savetuju da se tokom trudnoće i dojenja sasvim odbaci pušenje ili da se, ako to baš ni zbog svog deteta nikako ne možete da učinite, smanjite što je moguće više da bi se smanjila šteta za dete.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije