Gasovi u trudnoći: Kako sprečiti nadimanje u trudnoći
Gasovi u trudnoći jedna su od najneprijatnijih pojava koje žena doživljavaju dok su u blaženom stanju. Iako su potpuno normalni, zadaju mnogo glavo...
pročitaj jošJedna od mnogih tegoba s kojima se susreću žene u trudnoći, jeste bol u trtičnoj kosti. Saznajte zašto se javlja i kako olakšati stanje.
Bol u trtičnoj kosti, nije previše čest u trudnoći, ali nije ni retkost. Uzrčnici bola u trtičnoj kosti u trudnoći mogu biti različiti. Kako trudnoća odmiče, tako se povećava pritisak na kosti i zglobove. Beba vrši direktan pritisak na trtičnu kost, koja se nalazi odmah ispod materice. U normalnoj trudnoći, to znači da desetak kilograma (kada se uzmu u obzir beba, plodova voda, posteljica) pritiska trtičnu kost. Osim toga, trtica služi kao tačka vezivanja za mnoge tetive i ligamente, a svi oni imaju nerve koji će burno reagovati kad ih nešto pritisne. Čak i naizgled manje stvari, kao što je zatvor, mogu pogoršati stanje. Bol u trtičnoj kosti može da pojača i hormon relaksin koji luči placenta. Uloga relaksina je da opusti ligamente u karlici kako bi se omogućio porođaj, a može učiniti trtičnu kost osetljivijom. Bol u trtičnoj kosti može se javiti tokom cele trudnoće, ali je češći u kasnijim fazama.
Iako ne možete da promenite faktore koji izazivaju bol u trtičnoj kosti tokom trudnoće, postoji nekoliko stvari koje možete uraditi kako biste olakšali stanje:
• Koristite hladne ili tople obloge. Privijajte ih na bolno mesto više puta dnevno.
• Lezite na bok. Ako možete da birate između sedenja i ležanja na boku – odaberite ovo drugo. Tako će se smanjiti pritisak na trtičnu kost.
• Što se analgetika tiče, iuzimajte samo one koje vam preporuči lekar. Ništa na svoju ruku!
• Uzmite poseban jastuk. Nabavite okrugli jastuk s rupom u sredini (odličan je i ako imate hemoroide). To će smanjiti pritisak na trtičnu kost prilikom sedenja.
• Isprobajte jogu za trudnice. Izvođenje vežbi istezanja čini čuda.
Uzimanje lekova – bilo da su na recept, bez recepta, biljni ili homeopatski – može bitiproblematično tokom trudnoće. Uvek razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što uzmete bilo koji lek i uvek pratite uputstva za doziranje na pakovanju.
Mnogo novih mama je u nedoumici da li imaju dovoljno mleka za bebu i šta mogu da učine po tom pitanju. [caption id="attachment_104114" align...
pročitaj jošJedna od negativnih strana trudnoće je jutarnja mučnina. Iako se zove jutarnja, ona se, zapravo, može dogoditi u bilo koje doba dana ili noći. Za v...
pročitaj jošTrudnoća je stanje u kojem svaki deo tela doživi veće ili manje promene, a za svaku promenu ponaosob postoji razlog. Evo šta je važno da znate. ...
pročitaj još