
Gasovi u trudnoći: Kako sprečiti nadimanje u trudnoći
Gasovi u trudnoći jedna su od najneprijatnijih pojava koje žena doživljavaju dok su u blaženom stanju. Iako su potpuno normalni, zadaju mnogo glavo...
pročitaj jošBolovi su, nažalost, nešto sa čim se suočavaju sve trudnice. Glavobolja, bolovi u leđima i Išijas u trudnoći su potpuno normalna pojava. Kako rešiti problem?
Išijas je bolno stanje koje uključuje kompresiju išijadičnog nerva, mreže nerava koji se protežu od donjeg dela leđa pa sve do zadnjice i niz nogu. Nerv se može pritisnuti u bilo kojoj tački duž te rute, počevši od kičme, što je obično uzrokovano hernijom diska, ili duž putanje nerva dok prolazi kroz karlicu i niz nogu. Kada se to dogodi, javlja se oštar bol koji se širi niz nogu. U opštoj populaciji, išijas je obično uzrokovan hernijom diska, ali je ona prilično retka tokom trudnoće – pogađa otprilike 1% budućih mama. Međutim, išijadični nerv može biti komprimovan drugim stvarima koje su veoma česte u trudnoći. Labavi ligamenti, opšti otok tela i položaj bebe koja neprestano raste mogu izvršiti pritisak na išijadični nerv. Najčešći simptomi išijasa uključuju:
U nastavku su neki kućni i neinvazivni tretmani koji mogu olakšati stanje:
Fizikalna terapija. Trudnoća menja poravnanje vaše karlice zbog popuštanja ligamenata i promene vašeg centra gravitacije. Fizioterapeuti će vas voditi u terapijskom programu koji se fokusira na izgradnju snage, fleksibilnosti i optimizaciju dobrog držanja.
Vežba istezanja „mačka-krava“: Početni položaj je na kolenima, tako da vam šake budu oslonjene na pod i u ravni sa ramenima, a kolena u ravni sa kukovima. Udahnite, tako što ćete podignuti glavu a stomak polako spuštati ka podu, dok ste u tom položaju. Kada potpuno izvijete leđa, bićete u položaju krave. Dok izdišete vazduh, leđa polako izvijajte ka gore, tako što ćete uvlačiti stomak ka kičmi, a glavu i ramena polako spuštati ka grudima, sve dok ne zauzmete položaj mačke. Ponovite oba položaja ukupno tri puta, uz pravilan udah i izdah.
Istezanje u sedećem položaju: Sedite na stolicu. Stopala su na podu. Stavite levo stopalo na desno koleno i lagano se nagnite unapred. Zadržite se u tom položaju 15 do 20 sekundi. Ovo isteže karlični mišić koji se zove piriformis. Ponovo sedite uspravno. Ponovite vežbu nekoliko puta.
Istezanje „poza deteta“: Kleknite na zemlju i stavite dlanove na pod. Ruke su ispružene. Ne odižući dlanove sa poda pomerite telo unazad tako da vam karlica doseže do peta a glava dodiruje kolena.
Kako da skinete kilograme koji su došli sa bebom? Evo rešenja. [caption id="attachment_108740" align="alignnone" width="640"] Foto: Gulliver/Thi...
pročitaj jošŠta mislite koja je najidealni razlika između dece. Evo šta kažu stručnjaci... [caption id="attachment_113324" align="alignnone" width="640"] Fot...
pročitaj jošMnoge žene smatraju da su izostanak menstruacije, jutarnje mučnine i povraćanje uvek znaci rane trudnoće. Ipak ti klasični simptomi ne moraju uvek ...
pročitaj još