11.10.2013 Korisni saveti

Mama u 20, 30. i 40. godini života

Pravo vreme za rađanje zaista je individualana stvar. Pojedine žene kažu da je najbolje postati majka što ranije, druge, opet, tvrde da je za ovaj čin potrebna zrelost koju obezbeđuje životno iskustvo. Bez obzira na godine života, kao i lični stav, postoji nekoliko mera koje morate da primenite da biste bili zdrava i srećna trudnica.

trudnoca i godine

Ako vam je dvadeset…

Vaše telo: U fizičkom smislu, dvadesete godine života jesu idelano vreme za trudnoću. U ovom periodu, telo se nalazi u optimalnom stanju da odgovori na sve što je organizmu potrebno u toku trudnoće.

  • U ovom periodu života, rizik od komplikacija u trudnoći (trudnički dijabetes, visok krvni pritisak i preeklampsija) izuzetno je mali.
  • Takođe, postoje vrlo male šanse da rodite bebu sa Daunovim sindromom ili spinom bifidom. (Od 25. godine života rizik od pojave Daunovog sindroma iznosi 1:1.250, dok je rizik u 35. godini života 1 u 378 slučajeva).
  • Generalno, sa dvadesetak godina, vaša fizička kondicija je na najvišem nivou i svakako imate mnogo više energije za brigu i podizanje deteta, nego žena u 30. i 40. godini života.

Vaša psiha: Vaš brak je još uvek „u povoju“. Na početku ste karijere (možda još uvek niste završili školu), a većina vaših prijatelja još uvek nema decu, pa to može da bude otežavajuća okolnost jer nemate prijateljicu s kojom možete da se posavetujete.

  • Najvažnije ja da kontaktirate sa trudnicama (njih ćete naći u savetovalištu za buduće majke, među prijateljicama ili na nekom drugom mestu) i tako dobijete psihološku podršku.
  • Trudnoća u dvadesetim godinama obično zahteva da se suočite sa usklađivanjem posla i obaveza oko porodice, iako se još niste „ispraksirali“ ni u jednoj ni u drugoj ulozi. Da li ćete biti istrajni i pokušati da se ostvarite na svim poljima ili ćete odložiti napredovanje u karijeri u korist porodice?
  • Beba može da unese priličnu zbrku u jedan „svež“ i mlad brak. Zato, kada beba dođe na svet, postarajte se da svoju pažnju podelite podjednako na bebu i supruga.

Ako vam je trideset…

Vaše telo: Objektivno, u ovim godinama, povećava se rizik od pojave komplikacija u trudnoći. Ipak, većina zdravih žena iznese trudnoću do kraja, bez većih problema. A evo i činjenica:

  • Rizik od pojave gestacionog dijabetesa i preklampsije sade je veći, kao i od Daunovog sindroma i drugih hromozomskih poremećaja. Do 35. godine života, rizik od pojave hromozomskih abnormalnost iznosi 1:200, koliko, otprilike, iznosi i rizik od pobačaja usled amniocenteze. To je i razlog zbog kojeg lekari preporučuju da se ovaj dijagnostički postupak uradi samo ženama koje imaju više od 35 godina života.
  • Ukoliko ste se podvrgnuli veštačkoj oplodnji, imate mnogo veće šanse da vaša trudnoća bude višestruka, za razliku od žena koje su zatrudnele prirodnim putem.
  • Takođe, povećava se šansa da rodite carskim rezom. Zašto? Prema jednoj teoriji, lekari tvrde da se u ovim godinama smanjuje količina hormona koje telo žene luči tokom porođaja, pa porođaj kod starije prvorotkinje ne napreduje kako bi trebalo, beba pati i lekari su onda prinuđeni da urade porođaj završe operativnim putem.

Vaša psiha: U današnje vreme, mnoge žene se odlučuju na materinstvo tek nakon što navrše trideset. Ta pojava je prilično raširena.

  • Ukoliko tek sada rađate prvo dete, sigurno ste imali dovoljno vremena da se posvetite sebi, svom braku i karijeri. Ako ste zadovoljni emotivnim stanjem i poslom kojim se bavite, to je odlična „podloga“ da se i u materinstvu ostvarite na najbolji način.
  • Takođe, veće su šanse da u vašem najbližem okruženju ima žena koje takođe iščekuju „veliki događaj“, tako da vam neće nedostajati razumevanje i podrška.
  • Vaš brak je, verovatno, na „čvršćim temeljima“ jer ste zreliji i sigurniji u sebe i u svoju vezu.

Ako vam je četrdeset…

Vaše telo: Rađanje bebe u četvrtoj deceniji prilično je česta pojava u današnje doba. Većina ovih trudnoća završava se rađanjem zdrave bebe iako se rizik od komplikacija znatno uvećava nakon 40. godine života.

  • Ukoliko nosite blizance, ili trojke, javlja se rizik od prevremenog porođaja.
  • Rizik od hromozomskih poremećaja znatno se uvećava nakon 40. godine života (naročito od Daunovog sindroma) i iznosi 1:106.
  • A koje su dobre vesti? Ukoliko ste u dobroj fizičkoj kondiciji, vaša ishrana je uravntežena i niste hronični bolesnik (dijabetes i hipertezija), niti ste preležali teža oboljenja (koja ostavljaju permanentne posledice), vaš rizik od komplikacija u trudnoći nije ništa veći nego onaj koji imaju trudnice sa 20 i 30 godina života.

Vaša psiha: I u ovom razdoblju života možete da rodite, ako ste se kasnije udali ili ste se podvrgli programu veštačke oplodnje. A evo i nekoliko stvari koje možete da očekujete:

  • Samopouzdanje i jasna vizija budućeg života svakako će vam doneti neophodno strpljenje u podizanju deteta.
  • S obzirom na to da ste toliko čekali (možda se i više trudili) na bebu, verovatno ćete više očekivati od sebe nego neko ko ima 20 ili 30 godina života. Ipak, podsetite sebe, s vremena na vreme, da ne morate da budete savršena majka!
  • Sasvim je izvesno da nećete imati baš mnogo prijateljica sa malom decom i zato ne oklevajte da se zbližite sa mlađim majkama. Materinstvo je sjajan faktor zbližavanja – kada ste u društvu ostalih majki, godine života, kao i druge razlike, jednostavno nestaju, jer deca postaju centar pažnje i glavna tema razgovora.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije