Kako da ishranom ublažite trudničke tegobe
Svaka je trudnica svesna da mora da povede računa o ishrani zbog bebe. Ali, da li ste znale da ishranom možete da ublažite i trudničke tegobe?
pročitaj jošMitovi o trudnoći koji kruže internetom ( i uživo) su toliko zastupljeni da nije čudo što na kraju poverujemo u njih. Osvrnućemo se samo na neke.
Trudnica ne treba da jede duplo više! Naprotiv. Udvostručenje kalorijskog unosa može dovesti do viška kilograma, što može izazvati probleme kasnije u trudnoći. Trudnica treba da konzumira samo dodatnih 200 kalorija dnevno i da se fokusira na razvoj zdravih navika u ishrani. Bebi su potrebne hranljive materije da bi rasla i razvijala se. Zato mama treba da jede zdravu i raznovrsnu hranu. Ako su neophodni suplementi, propisaće ih lekar.
Povremeni nepravilni ciklus je češći nego što žene misle, i to ne znači da ćete se boriti s neplodnošću. Hormonski balans koji reguliše menstrualni ciklus je veoma delikatan. Poremećaji spavanja, prekomerno vežbanje i stres samo su neki od faktora koji mogu da poremete ciklus. Ako imate neredovne menstruacije, začeće može biti izazovnije zbog nemogućnosti da se pravilno predvidi ovulacija – ali nije nemoguće. Ukoliko imate neredovne menstruacije, naročito ako je prošlo više od tri meseca od poslednje, razgovarajte sa svojim ginekologom.
Iako svako krvarenje tokom bilo koje faze trudnoće može biti alarmantno i zastrašujuće, nije uvek povezano sa pobačajem. U stvari, vaginalno krvarenje je izuzetno često u prvom tromesečju, javlja se kod 20 – 40% žena. Međutim, veoma je važno da razgovarate sa svojim ginekologom ako doživite bilo kakvo krvarenje tokom trudnoće.
Trudnoća koja počinje nakon 35. godine života žene smatra se „trudnoćom visokog rizika“, jer su određeni rizici nešto veći, ali ne i neizbežni. Većina majki starijih od 35 godina ima normalnu trudnoću i rodi zdravu bebu. Postoje čak i neke prednosti biti starija mama, uključujući finansijsku stabilnost i više životnog iskustva što može pomoći u vaspitanju deteta. Razgovarajte sa svojim ginekologom o vrstama komplikacija koje mogu nastati. Ove komplikacije mogu biti rezultat osnovnih zdravstvenih problema koji se češće javljaju kako starimo, uključujući dijabetes i visok krvni pritisak. Odgovarajući tretman za ove probleme može povećati vaše šanse za zdravu trudnoću.
Mnoge novopečene majke misle da je dojenje nešto što dolazi potpuno prirodno. To baš nije tačno. Dok se bebe rađaju s refleksom da traže majčinu dojku, sasvim je normalno da majci treba obuka i podrška za uspostavljanje normalnog ritma dojenja. Za dojenje su potrebni vreme i praksa, a nove majke ne bi trebalo da se osećaju manje vredno ako ima to ne klikne na prvu.
Ako zbog jutarnje mučnine često povraćate, jasno je da ćete nakon takve radnje prvo poželeti da operete zube. Nemojte! Stručnjaci kažu da, mada pra...
pročitaj jošVaša trudnoća lepo napreduje. U ovoj nedelji i vi i vaša beba rastete svakim danom. Deveta nedelja trudnoće je završna nedelja embrione faze. Sedit...
pročitaj jošRezultati novog istraživanja objavljenog u "Magazinu za endokrinologiju i metabolizam" pokazuju da parovi čiji je nivo holesterola u krvi povišen, ...
pročitaj još