Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošStanje hipnoze je potpuno prirodno stanje uma i svi u njega zapadamo najmanje dva puta dnevno. Onaj trenutak magnovenja, između spavanja i buđenja, kada smo polusvesni stvari koje se dešavaju oko nas. Hipnoza u modernoj medicini, i životu uopšte, ima široku primenu, a sve češće se primenjuje i na porodilje.
Žene u mnogim zemljama širom sveta porađaju se bez drame i vrištanja. Prednosti hipnoze tokom porođaja gotovo da su nesagledive. Medicinska istraživanja su dokazala da porođajna hipnoza sa sobom nosi mnoge prednosti:
Kako, dakle, hipnoza pomaže pri porođaju?
1. Relaksacija
Stanje hipnoze je veoma opuštajuće i za duh i za telo. U tom stanju opušta se čitavo telo, zajedno sa krvnim sudovima. Dilaticija krvnih sudova obezbeđuje bolji protok krvi kroz celo telo, a posebno u materici.
2. Efikasniji porođaj
Tokom porođaja, opušteno telo obezbeđuje da se krv preusmerava na matericu, sa ciljem da kontrakcije budu efikasnije, a sam proces rađanja protekne jednostavnije i brže. Opušteni um i telo materici obezbeđuju neophodan dotok krvi, a dobra cirkulacija podrazumeva i bolje postnatalno snabdevanje mlekom.
3. Umiruje emocije
Hipnoterapija umnogome ublažava stres i anksioznost. Ovo olakšanje obezbeđuje smireniji porođaj, a blagotvorno deluje i na psihičko stanje majke u postnatalnom periodu.
4. Obuzdavanje straha
Strah je glavni pojedinačni faktor koji bi trebalo menjati tokom porođaja. Strah otežava porođaj, smanjuje protok krvi i pojačava percepciju bola. Stanje straha proizvodi vrzino kolo strah-tenzija-bol, gde strah stvara napetost, napetost prouzrokuje bol, koji potom stvara još veći strah i tako u nedogled. Ukoliko prevaziđete strah, značajno ste pomogli svom telo da odradi što je prirodno, te porodite bebu udobno i lako.
5. Oslobađanje od stresa
Kada smo pod stresom ili u strahu, naš mozak u krvotok ispušta adrenalin i druge hormone. Krv jurne u ruke i noge, koje su spremne za borbu i bežanje, a sve se to događa na uštrb krvi iz materice, koja je za kontrakcije neophodna. Ukoliko ne postoji dovoljan priliv krvi u matericu, ona se kontrakuje manje efikasno i sporije, a takođe i protok krvi do deteta može biti poremećen, što nikako nije poželjno. I ostali krvni sudovi se mogu suziti, što ponovo onemogućava matericu da pravilno funkcioniše. Kada hipnozom uklonite faktor stresa iz porođajnog procesa, ceo postupak se obavi brže, opuštenije i sa minimalno rizika po zdravlje deteta.
6. Opuštenije dete
Napeta majka ispušta hormone stresa, adrenalin i kortizol u krvotok. Takvo stanje kao rezultat može proizvesti i stresnije dete. Ipak, bebe po svojoj prirodi mogu da izdrže višečasovne porođaje, a „opušteno“ dete uglavnom i u kasnijem životu bude uspešnije.
7. Postoporođajni oporavak
Opuštena majka će imati dobar protok krvi kroz celo telo. Dobar protok obezbeđuje brži oporavak mekog tkiva i bolje snabdevanje mlekom. Stres dokazano ima negativan uticaj na proizvodnju mleka, pa je opuštena majka od starta u prednosti.
Hipnoza tokom porođaja omogućava majci da ostane smirena, protok krvi se poboljšava, a porođaj protiče mnogo lagodnije. Opušteni um i telo porodilji pružaju pozitivan osećaj da sve drži pod kontrolom.
Kako se ovakvo stanje postiže?
Hipnoterapeut će vam prvo pomoći da se suočite sa svojim strahovima. Ukoliko imate negativan stav o porođaju na njemu se mora ozbiljno poraditi, a pozitivno razmišljanje treba da nadvlada strah. Žensko telo je predodređeno za porođaj, ono se prirodno otvara i dopušta bebi da izađe napolje, dok mozak instinktivno oslobađa endorfin koji olakšava bolove. Napetost porodilje ometa taj prirodni proces, a i sam osećaj bola je mnogo intenzivniji.
Žene koje su isprobale porođajnu hipnozu gotovo bez izuzetaka imaju samo pozitivna iskustva, koja se nastavljaju i u postporođajnom periodu. Hipnotički trans je potpuno prirodno stanje i trudnica u njega uglavnom instinktivno i sa lakoćom utone.
Autor: Life Content
Iako rođenje deteta za većinu žena predstavlja najsrećniji događaj u životu, svaka porodilja doživljava stres ili potištenost u manjoj ili većo...
pročitaj jošZnamo, svega vam je dosta i želite što pre da se oslobodite "tereta" i učinili biste bilo šta samo da "naterate" bebu da "izađe". Može li se početa...
pročitaj jošSamo 5% novorođenčadi rađa se tačno u planirano vreme. Evo šta sve treba da znate o terminu porođaja, kao i o prenesenoj trudnoći… Oko 10% b...
pročitaj još