7 jednostavnih vežbi za lakši porođaj
Bez mnogo napora možete olakšati tegobe u leđima i bolove u butinama za vreme trudnoće i pripremiti se za lakši porođaj uz ove lagane vežbe i istez...
pročitaj jošRazmišljate da li da primite epidural ili ne? U nastavku pogledajte prednosti i nedostake epiduralne anestezije i prirodnog porođaja i donesite odluku same.
Na kraju krajeva, ova odluka zavisi samo od vas i ne biste trebale da osećate pritisak. Sagledajte sve benefite i jedne i druge vrste porođaja i procenite šta je najprijatnije za vas. Nema potrebe za osećajem krivice, ukoliko se ipak odlučite za epidural. Vi postajete majke i to je jedino važno. Pogledajte i ovo: Strah od porođaja i kako da ga prevaziđete? (mojabeba.rs)
Otkrivamo vam sve u nastavku.
Epiduralna anestezija koristi se za ublažavanje čak i najtežih porođajnih bolova kod trudnica. Međutim, ima svoje prednosti ali i nedostatke.
Prirodni porođaji bez lekova ili anesezije protiv bolova može učiniti da se mame osećaju snažno i povezanije sa svojom bebom. Ipak, potrebno je uzeti u obzir neke faktore pri donošenju odluke.
„Moj prvi porođaj bio je prirodan i trajao je dobrih šest sati. Prvih nekoliko sati nakon što mi je pukao vodenjak bilo je moguće nositi se sa bolom. Kontrakcije su bile blage ali nakon tri ili četiri sata nisam mogla da hodam. Bilo mi je teško i da dišem. Jedina stvar koju dam naučila u vezi sa prirodnim porođajem je ovo: zaista ne volim ekstremnu bol.
S druge strane, postizanje snažnog porođajnog iskustva uopšte nije bilo visoko na mojoj listi priotiteta kao prijatan porođaj, što je u mom slučaju podrazumevalo epiduralnu anesteziju. Majke koje se porađaju sa epiduralom verovatno misle da njihov porođaj i nije toliko emtoivan kao prirodan porođaj. Ali iako možda nećete doživeti nalet trijumfa koji opisuju mnoge mame, i dalje ćete biti veoma srećne, što je jedino i bitno.“ Može vam pomoći i ovo: Ublažavanje porođajnih bolova: Šta može da vam pomogne? (mojabeba.rs)
Cela debata se svodi na ovo: sve buduće mame će postati mame, bez obzira da vrstu porođaja. Ako ćete se osećati snažnije i ponosnije uz prirodan porođaj, onda bi apsolutno trebale da ga imate. Ali u slučaju da se osećate sigurnije, prijatnije i spremnije da postanete mame bez bolnog iskustva, treba da to uradite sa ponosom i bez krivice. Sve mame su različite, pa zato napravite plan šta je najbolje za vas.
Jedan iskreni otac, čije dete sada ima osam godina, imao je potrebu da podeli sa svima pet stvari koje je rekao svojoj ženi nakon porođaja, a zbog ...
pročitaj jošBolovi su očekivana pojava neposredno nakon porođaja, naročito ako su vas šili zbog pucanja međice ili epiziotomije (sečenje međice). Hemoroidi su,...
pročitaj jošTrudnoća je praćena burom emocija, a jedna od najčešćih svakako je strah od porođaja. Pomoći ćemo vam da ga se oslobodite... Tokom devet mes...
pročitaj još