Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošAko osećate ritmičko poskakivanje u stomaku i pitate se o čemu se radi, nemate razloga za paniku. Radi se o fetalnom štucanju.
Naime, vaša nerođena beba može štucati već u prvom tromesečju, ali vi to još nećete osetiti. Prvo štucanje mama može osetiti otprilike iza 24. nedelje trudnoće.
Kako i zašto beba štuca?
Za razliku od odraslih, beba neće proizvoditi tipičan „hik“ zvuk jer se njezin dušnik umesto vazduh, puni amnionskom tečnošću. To je potpuno normalan proces. Kada se to dogodi, moguće je da plodova voda uđe u pluća pa dođe do nadraženja dijafragme koja se steže i kontrahuje, čega je rezultat upravo štucanje.
Podsećamo, fetus ne diše pomoću pluća jer kiseonik dobija putem majčine krvi, posteljice i pupčane vrpce.
Koja je uloga bebinog štucanja?
Naučnici nagađaju kako bi štucanje moglo biti način na koji fetus jača dijafragmu te je priprema za disanje posle rođenja. Štucanje zato može postajati sve snažnije. Zanimljivo je da će bebe koje su često štucale u maminom stomaku i posle rođenja češće štucati.
Može li biti opasno?
Štucanje je potpuno bezazlena pojava, ali ako dođe do nagle promene u dužini ili jačini fetalnog štucanja, konsultujte se sa lekarom jer to u retkim slučajevima može biti povezano s pritiskom na pupčanu vrpcu, što utiče na snabdevanje deteta kiseonikom te može predstavljati ozbiljan problem.
Izvor: Index.hr
Usled delovanja hormona, tokom trudnoće vaša koža prolazi velike promene. Dobra vest je da se posle porođaja sve vraća u normalu, a u međuvremenu –...
pročitaj jošDanašnje generacije nedovoljno su fizički aktivne, a i sve češći su problemi sa prejedanjem. Nažalost, ni trudnice nisu pošteđene ovih poteškoća. Š...
pročitaj jošPoslednjih nekoliko godina mnogo se govori o tehnikama opuštanja meditacijom. Svi ponešto znamo o ovoj drevnoj veštini, raspravljamo koliko je ona ...
pročitaj još