Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošPoslednjih nekoliko godina mnogo se govori o tehnikama opuštanja meditacijom. Svi ponešto znamo o ovoj drevnoj veštini, raspravljamo koliko je ona korisna, neki je praktikuju, ali većina nas se u njoj još nije okušala. Jedan od razloga jeste i činjenica da je meditacija, nažalost, još uvek neopravdano zavijena velom tajne i isuviše se povezuje sa mističnim iskustvima. Međutim, iako nije deo naše tradicije, ova tehnika smirivanja sasvim je prirodna. I to što je prilagođena svakome ko je izvodi nema nikakve veze sa okultnim ritualima.
Pozitivan učinak meditacije
Govorimo li o emocionalnom stanju trudnice, veoma je važno znati da je žena u tom dobu ranjiva, a promene raspoloženja mogu joj otežati normalno funkcionisanje. Pomoću meditacije trudnica će lakše odbaciti negativne misli, uspostaviti kontakt sa detetom i postupno se pripremiti na njegov dolazak, kao i na sam čin porođaja.
Kroz praksu meditacije postepeno se menjaju pogledi na život, pa buduća mama fleksibilnije razmišlja, lakše prihvata promene, ponaša se intuitivnije, a posledica toga jeste osećanje zadovoljstva i sreće. Osim što smiruje duh, meditacija pozitivno deluje i na zdravlje: poboljšava rad endokrinih žlezda i jača nervni sistem, a sve se to pozitivno odražava na rad većine unutrašnjih organa. Osim toga, osećaćete se bolje, bićete manje umorni i imaćete više energije.
Kako izvoditi meditaciju?
Postoji niz različitih vrsta meditacije, ali mi ćemo vam predstaviti jednostavan oblik koji možete sami izvoditi u svom domu.
Vaš zadatak tokom meditacije biće koncentracija na disanje i vizualizaciju. Disanjem ćete fizički očistiti organizam, dubljim udahom i izdahom krv će se ispuniti dodatnom količinom kiseonika, organizam će se brže i efikasnije oslobađati štetnih materija, pluća će se očistiti, te će beba dobiti veću količinu kiseonika, a vizualizacija (zamišljanje pozitivnih slika) pomoći će vam da se smitrite i ostvarite komunikaciju sa bebom.
Ako ste odlučili da isprobate tehniku meditacije i usporite svakodnevni brz i stresan ritam života, potrebno je da znate nekoliko pravila njenog izvođenja.
1. Vreme
Odvojte deo dana koji ćete posvetiti samo sebi. Pronađite miran kutak u stanu, jer je veoma važno da imate potpuni mir. Kada usvojite osnovnu tehniku, postepeno će vam sve manje smetati okolina i moći ćete da se smirite i uz uobičajene svakodnevne zvukove.
2. Mesto
Pronađite tiho, čisto i dobro osvetljeno mesto. To može biti vaša spavaća soba, tihi kutak u dvorištu ili u parku. Svež vazduh sam po sebi obiluje životnom energijom i prepun je kiseonika važnog za disanje punim plućima.
3. Poza
Meditaciju možete izvoditi sedeći na stolici ili na podu prekrštenih nogu s jastučićem pod stražnjicom. Važno je da je kičma prava, a ostatak tela opušten. Ruke položite na kolena. Ako u telu osećate napetost, uradite nekoliko vežbica koje će vas opustiti. S udahom telo naginjite unapred, a sa izdahom unazad. Možete polako razgibavati i ramena – na udah ih podižite, a na izdah spuštajte. Zatvorite oči, opustite mišiće lica, jezik priljubite ka gornjem nepcu, bradu lagano povucite unazad kako bi vrat bio u ravni sa kičmom.
4. Disanje
Osvestite svoje disanje. Tečno i sporo udahnite dok izbrojite do četiri, zatim napravite pauzu od dve sekunde, a potom izdišite brojeći do šest. Dišite duboko i smireno. Ako ne uspevate da ispoštujete ovakav tempo, svaki deo procesa skratite za jednu sekundu i napredujte postupno. Osetite da udahom ispunjavate svaku ćeliju pluća, a da ih izdahom polako praznite. Ne zaboravite da napravite pauzu između udaha i izdaha. To je važna faza disanja. Kada postignete ovaj ritam, tokom udaha zamišljajte kako se vaše telo ispunjava životnom energijom. U trenutku pauze zamišljajte kako udahnuta energija počinje da kruži po celom vašem telu, a u trenutku izdaha osetite kako se oslobađate napetosti.
5. Komuniikacija s detetom
Dišite s detetom. Možete zamisliti kako zajedno sa vazdušnom strujom udišete i sunčevu svetlost. Tokom kratke pauze zamišljajte svetlost i toplinu u području srca, a tokom izdaha, pošaljite „svetlost“ svome detetu.
6. Vizualizacija
Zamišljene slike i situacije u kojima se osećamo dobro i koje bude pozitivne emocije uveliko pomažu rezultatu meditiranja. Vremenom ćete biti sve bolji u tome, vaša će se koncetracija poboljšavati i uspevaćete da se kontrolišete. Pokušajte da prilikom meditacije zamislite sunce, svetlost, toplinu koja ispunjava vaše telo i dolazi do vašeg deteta. Zamišljajte lik svoje bebe, njen izgled, njene prstiće, njen spokoj unutar vaše materice. Time ćete dodatno pojačati pozitivan efekat opuštanja, a vaša beba će se opuštati zajedno sa vama (primetićete da se smirila).
7. Trajanje meditacije
Prvih dana ovoj aktivnosti posvetite svega pola sata. Kad osetite da ste uspeli da poboljšate svoje stanje, koncentrišite se na disanje i postepeno produžavajte vreme meditiranja sve dok ne „sastavite“ sat vremena. Videćete, nakon završetka „seanse“ bićete manje napeti i spremniji da se suočite sa svim neprijatnostima koje svakodnevica nosi sa sobom.
8. Ne brinite ako odmah ne uspete
Početnici često imaju poteškoća s opuštanjem u prvim pokušajima meditiranja. Teško je održati pažnju na disanju, jer nam misli „lutaju“. Ne brinite! Dopustite mislima da dolaze i odlaze kako im je drago. Nije važno ako koncentrisanje potraje ili vam prva meditacija uopšte ne uspe. Uspećete sutra. Budite uporni i uspećete! Najvažnije je da vam sve vreme kičma bude uspravna, disanje uravnoteženo, a vi opušteni i strpljivi.
Autor: Life Content
Jedan od sinonima za trudnoću je drugo stanje, čime se samo nastoji naglasiti kako su za ovaj period života uobičajene, rekli bismo, normalne neke ...
pročitaj jošVeći broj prehlada i drugih virusnih infekcija u trudnoći može da dovede do povećanja rizika za astmu kod dece, pokazuje novo američko istraživanje...
pročitaj jošTokom trudnoće ćete doživeti mnogo neprijatnosti, za koje ni od koga nećete moći da dobijete suvislo objašnjenje. Bez obzira na to koliko vas pojed...
pročitaj još