Ako imate višak estrogena, to može ozbiljno ugroziti šansu za začeće. Ravnoteža estrogena je veoma važna kada govorimo o reproduktivnom zdravlju i efektima na plodnost. Dominacija estrogena, ili povećan nivo estrogena u odnosu na nivoe progesterona (ili nivo testosterona kod muškaraca), veliki je problem u savremenom svetu iz mnogo razloga. Proizvodnja estrogena može biti veća kod određenih pojedinaca (na primer kod gojaznih). Dominaciju ovog hormona mogu izazvati problemi s načinom na koji se estrogen metaboliše, kao i povećan unos ksenoestrogena koji ometaju rad endokrinog sistema.
Višak estrogena: Šta morate znati o estrogenu
- Postoje tri vrste prirodnih estrogena u telu: Estron ili E1 je tip estrogena koji preovlađuje u telu nakon menopauze. Estradiol ili E2 je posebno jak oblik estrogena koji jajnici stvaraju tokom reproduktivnih godina. Estriol ili E3 je slab oblik estrogena koji se vidi u telu uglavnom tokom trudnoće. U telu postoje dva estrogenska receptora (vezujući proteini) – alfa i beta receptori. Alfa receptori podstiču rast ćelija, a beta receptori blokiraju rast ćelija. Estriol se vezuje za alfa receptore, dok se estradiol vezuje za alfa i beta receptore. Estriol blokira rast ćelija, jer se prvenstveno vezuje za beta receptore.
- Metabolizam estrogena: Estrogen se mora razgraditi kada više nije potreban. Postoje dva puta do razgradnje estrogena. Prvi dovodi do 2-hidroksiestrona, a drugi do 16-hidroksiestrona. Ispostavilo se da je 2-hidroksiestron zdrav za vas, jer blokira tip estrogena koji može dovesti do određenih reproduktivnih karcinoma. S druge strane, 16-hidroksiestron je povezan s upalama, usporenim radom štitaste žlezde i gojaznošću. Previše 16-hidroksiestrogena je povezano sa lupusom, drugim autoimunim bolestima i rakom dojke.
Rizici dominacije estrogena
Dominacija ili višak estrogena je povezan s mnogim zdravstvenim problemima. Zašto postoji tolika dominacija estrogena u razvijenim zemljama u poslednje vreme, nije poznato. No, to svakako može biti povezano s ishranom, izloženošću pesticidima ili herbicidima i prisustvom ksenoestrogena u proizvodima koje koristimo svakodnevno. Dominacija estrogena je problem s kojim se podjednako suočavaju i muškarci i žene. Višak estrogena može izazavati:
- Menstrualne tegobe
- Ciste na dojkama
- PMS
- Smanjen libido
- Glavobolje
- Anksioznost, nesanicu, moždanu maglu i depresiju
- PCOS (sindrom policističnih jajnika)
- Povećanje telesne težine i gojaznost
- Reproduktivne karcinome poput raka dojke i materice
- Miome na materici
- Čvoriće na štitnjači
- Povećan vaginalni sekret
Muškarci takođe mogu imati problema sa dominacijom estrogena. Na to ukazuju: povećanje grudi (ginekomastija), neplodnost, erektilna disfunkcija i rak prostate.
Višak estrogena: Šta pomaže?
Kako biste poboljšali metabolizam estrogena, povedite računa o ishrani:
- Jedite više brokolija, blitve, prokelja, kelja, kupusa i karfiola. Ovo povrće sadrži visok procenat indol-3-karbinola i diindolilmetana (DIM) koji pomažu u regulisanju metabolizma estrogena.
- Konzumirajte više omega-3 masnih kiselina koje nalazite u lososu, sardinama, ribljem ulju, organskim jajima, avokadu, orasima i lanenom semenu.
- Jedite hranu bogatu vitaminom B6, vitaminom B12 i folatima.
- Smršajte! Masne naslage u vašem telu (naročito u predelu stomaka) skladište višak estrogena, doprinoseći njegovoj dominaciji.
- Konzumirajte prebiotičku i probiotičku hranu da biste pomogli u ponovnom balansu crevnih mikroorganizama, što ima veliki uticaj na ravnotežu estrogena.
- Smanjite stres, jer on može povećati nivo kortizola i narušiti ravnotežu estrogena i progesterona.
- Ako jedete meso, birajte organsko, jer ne sadrži hormone.
- Jedite što češće kurkumu i đumbir.
- Unosite što više vlakana kako bi se poboljšalo pražnjenje creva, a asamim tim i regulacija estrogena.
- Smanjite unos alkohola, jer alkohol može blokirati metabolizam estrogena i povećati nivo estradiola u telu.
Highwaystarz-Photography/gettyimages.co.uk