Da li bebe pre rođenja mogu da zavole određene ukuse?
Sigurno postoji hrana koju ne možete ni da pomirišete, a kamoli okusite, a nauka je sada dala odgovor na pitanje da li smo odbojnost prema određeni...
pročitaj jošLekar vam je saopštio da bolujete od gestacijskog dijabetesa? Nema razloga za paniku. Redovnom kontrolom i pažljivim planiranjem jelovnika ovaj poremećaj može se držati pod kontrolom
Gestacijski dijabetes jedna je od najčešćih komplikacija u trudnoći, ali je istovremeno i jedan od najteže uočljivih problema. Reč je o privremenom obliku šećerne bolesti koja nastaje u slučajevima kad organizam trudnice nije u stanju da proizvede i iskoristi insulin koji mu je potreban.
U ovoj priči postoji i nešto što verovatno niste znali: buduća majka ne mora da bude dijabetičar, čak ni sklona ovom poremećaju da bi se on manifestovao tokom trudnoće.
Najčešći simptomi
Većina žena koje tokom trudnoće obole od gestacijskog dijabetesa ne oseća simptome bolesti, ali ima onih kod kojih se javljaju osećaj ekstremne žeđi, hronični umor i konstantna potreba za mokrenjem. Gestacijski dijabetes uglavnom se otkriva tokom rutinske provere pomoću testa tolerancije na glukozu (OGTT). Premda su naučnici otkrili vezu između šećerne bolesti i određenih gena, etničke pripadnosti, gojaznosti i godina života, istovremeno je moguće da se ovo oboljenje javi i kod potpuno zdrave trudnice.
Faktori rizika
Posebnu pažnju treba obratiti na ove faktore rizika: porodična istorija bolesti, gojaznost (BMI 30 ili veći), stariji ste od 35 godina, rodili ste mrtvo dete bez utvrđenog razloga, patili ste od gestacijskog dijabetesa u prethodnoj trudnoći, dijagnostikovan vam je sindrom policističnih jajnika, pijete kortikosteroidne antiupalne lekove.
Testirajte se
Gestacijski dijabetes dijagnostikuje se pomoću testa opterećenja glukozom. Minimum šest sati pre analize ne treba jesti niti uzimati tečnost (tokom noći). Ujutro se vadi venska krv, nakon čega trudnica ispija oko 75 g vode s glukozom. Posle toga krv se vadi još nekoliko puta, u određenim razmacima, da bi se pratio nivo šećera u krvi.
Opasnost po zdravlje majke i deteta
Ovaj oblik šećerne bolesti povećava šanse za nastanak komplikacija u trudnoći. Ukoliko se poremećaj ne drži pod kontrolom, može uzrokovati povećanje količine plodove vode, ubrzan rast ploda, smetnje u porođaju zbog veličine bebe ili skok krvnog pritiska.
Veća je i mogućnost da bebina pluća sporije sazrevaju, te da novorođenče iskusi prolazne probleme s disanjem – respiratorni distres sindrom, stanje koje otežava disanje – te hipoglikemiju (nizak nivo šećera u krvi), zbog toga što i samo proizvodi previše insulina. Bebe majki s gestacijskim dijabetesom pod većim su rizikom od toga da budu gojazne u odraslom dobu i da obole od dijabetesa tipa 2.
Iako se gestacijski dijabetes obično povlači odmah nakon porođaja, rizik od kasnije pojave dijabetesa tipa 2 veći je za 50% kod žena koje su razvile trudnički dijabetes. Zato je veoma važno da nakon porođaja nastavite da vežbate, zdravo se hranite i kontrolišete telesnu masu. Uz redovno merenje vrednosti šećera u krvi, bar jednom godišnje uradite test opterećenja glukozom.
Bolje je sprečiti
Nutricionisti savetuju kako da izbegnete i kontrolišete gestacijski dijabetes:
1. Kontrolišite svoju telesnu masu: ne morate jesti za dvoje, ali ne bi trebalo ni da mršavite tokom trudnoće. Jedite manje, redovne obroke.
2. Iz ishrane potpuno izbacite ili ograničite količinu prerađenih i rafinisanih ugljenih hidrata. Čips, keks, šećer, suvo voće, beli hleb, bela testenina i pirinač, voćni sokovi, gazirana pića i brza hrana recept su za propast. Birajte zdrave ugljene hidrate.
3. Džem, šećer, marmelada, slatkiši sa šećerom i alkohol strogo su zabranjeni u slučaju gestacijskog dijabetesa! Sadrže proste ugljene hidrate (brzo „prelaze“ u krv i podižu nivo glukoze u krvi). Hormoni (progesteron, estradiol…) u toku trudnoće dodatno pojačavaju senzibilitet organizma na šećere.
4. Izbegavajte i med, melasu (šećerni sirup), te „skrivene šećere“ (prisutni u gaziranim i voćnim sokovima, sosovima (često im je dodat šećer), integralnom keksu..) jer imaju isti efekat kao i šećer.
5. Povrće je najbolji prijatelj trudnica! Ono sadrži sve potrebne vitamine, minerale i antioksidanse koji su potrebni majci i bebi. Ipak, vodite računa o veličini porcija tzv. zdravih skrobnih namirnica, kao što su krompir, bundeva, kukuruz, grašak, integralni pirinač i voće. Prekomerne količine bilo koje od pomenutih namirnica mogu izazvati skok nivoa glukoze u krvi. Zbog toga se više držite hrane bogate biljnim vlaknima s niskim GI.
6. Neophodno je jelovnik podeliti na čak pet obroka dnevno. Vodite računa da razmak između obroka bude tri-četiri sata.
7. Nijedna tableta nije čudotvorna: ako redovno uzimate antidijabetike, radi regulisanja gestacijskog dijabetesa, to ne znači da nema potrebe za kontrolom ishrane. Pravilna ishrana od ključnog je značaja za zdravu trudnoću i zdravu bebu.
Broj namernih prekida trudnoće u glavnom gradu je u stalnom padu, pokazala je analiza Gradskog zavoda za javno zdravlje, objavljena u publikaciji "...
pročitaj jošBulimija i anoreksija su sve češći poremećaji ishrane od kojih pate devojke ovisne o izgledu svog tela. Kada ostanu u drugom stanju, ove osobe pove...
pročitaj jošNovogodišnji praznici su za nama, ali stižu novi i još jedna prilika da buduće tate svojim trudnim partnerkama izmame osmeh. Ovaj period godine za ...
pročitaj još