Popodnevno spavanje: Da li je detetu potreban dnevni odmor?
Neka deca jedva dočekaju svoje vreme za popodnevno spavanje, a neki odbijaju i pomisao na odmor. Da li je vašem detetu zaista potreban dnevni san?
pročitaj jošVaspitanje deteta jedan je od najtežih poslova, naročito kada ste zasuti brojnim kako i zašto. Ali, ove četiri rečenice, pokazalo je psihološko istraživanje, zaista bi trebalo da izbegavate u komunikaciji sa detetom.
Iako imamo nameru da upozorimo dete, ova rečenica mu samo nametne neočekivano veliko količinu stresa, pokazala su istraživanja neurologa. Kada detetu kažete da mu od ocene u knjižici zavisi izbor profesije, ono postaje gotovo anksiozno, a to je sasvim siguran put da zabrlja na kontrolnom, umesto da zablista. Uz to, mlađa deca vas, najverovatnije, neće ni razumeti, bar ne u potpunosti. Za njih je budućnost nešto vrlo imaginarno i daleko, samim tim i – nevažno.
Ova rečenica, naoko bezazlena, može da bude itekako opasna. Ona poručuje detetu da o njegovoj zaštiti brine roditelj, a to implicira da ono ne mora da brine samo o sebi. Kada podsvesno usvoje ovu ideju, deca postaju sklona da se ponašaju nemarno i da srljaju u opasne situacije računajući na to da će ih roditelji nekako spasiti. Situacija postaje još i gora u tinejdžerskom periodu.
Kazne su nekada neophodne, ali ako su one jedini način na koji utičete na detetovo ponašanje – u problemu ste. One sprečavaju dete da ponovi prekršaj, ali mu ne pokazuju kako bi trebalo da postupi. Ujedno, one su poruka detetu da za svako nedozvoljeno ponašanje može da očekuje kaznu, zbog čega deca postaju sklona prećutkivanju, laganju i sakrivanju događaja u kojima im je potrebna pomoć roditelja.
Problem je što ova rečenica pokazuje da uopšte ne razumemo i ne podržavamo socijalni krug svog deteta. Njegove vršnjačke veze bitno su drugačije od naših i usmerene su upravo na nove tehnologije i društvene mreže. Umesto da ograničavamo vreme koje dete provodi na telefonu, trebalo bi da ga naučimo kako pametno da ga koristi.
Deca će vas razumeti i neko vreme će se smejati tome dok u potpunosti to ne prihvate kao normalnu stvar.
pročitaj jošPriče za decu mogu se pratiti još iz perioda tradicionalnog prenošenja s koleno na koleno. [caption id="attachment_96616" align="alignnone" widt...
pročitaj jošStres s kojim su suočene majke negde mora da izbije. Naučite da kontrolišete svoje emocije
pročitaj još