Šta beba učini: Duhoviti crteži grudi pre i posle trudnoće
Blogerka Džordži je uz zanimljivu ilustraciju vrlo duhovito opisala kroz što sve prolaze ženske grudi. Od prćastih do visećih, postoji ceo jedan pu...
pročitaj jošBez brige, nadolaženje mleka zavisi od mame do mame. Dojke proizvode mleko prema bebinim potrebama i neće ostati gladna. Pročitajte kada to možete očekivati.
Iako biste verovatno mogli da brinete o jednoj stvari manje pre dolaska bebe, vredi istražiti dojenje i zalihe mleka pre nego što se porodite kako biste bili spremni. Možda će vama i vašoj bebi biti potrebno vremena da odmorite, zato ne bi bilo loše da znate unapred kada vam majčino mleko nadolazi i kako da ga podstaknete da bi ga bilo još više.
Prema lekarima, nadolaženje mleka počinje 2-3 dana nakon porođaja.
Kada se beba rodi, vaše grudi počinju da proizvode mleko koje se zove kolostrum ili prvo mleko. Veoma je male zapremine (prvo dojenje može biti samo 5ml – jedna kašičica) i polako se povećava tokom prvih nekoliko dana. Zatim se količina dramtično povećava i to nazivamo „nadolaženje mleka“.
Prosečna zapremina kolostruma je 2-10 mL po dojenju u prva 24 sata, a onda 30-60 mL po dojenju do kraja trećeg dana nakon porođaja.
Kolostrum ili prvo mleko je gusto lepljivo žućkasto mleko veoma male zapremine koje je bogato proteinima i antitelima. Takođe ima blagi laksativni efekat, pa pomaže bebi da lakše kaki.
Između drugog i petog dana života vaše bebe, vaše mleko će početi da se menja od gustog kolostruma u belo zrelo mleko ređe teksture. Zrelo mleko je znatno razblaženije, pa deluje ređe ili vodenastije. Sadrži više šećera i masti od kolostruma. Nutritivno je savršeno da zadovolji potrebe vaše bebe u razvoju jer se njima prilagođava.
Verovatno ćete primetiti neke promene u osećaju u grudima kada mleko počne da nadolazi:
Lagano izmlazanje kolostruma na kraju trudnoće će stimulisati dojke i podstaći proizvodnju veće količine kolostruma. To znači da možete da se nežno izmlazate nekoliko puta dnevno u nedeljama koje prethode porođaju, a zatim sakupljate i zamrzavate kolostrum.
Možete razgovarati sa svojim ginekologom o tome od otprilike 36. nedelje trudnoće. Često dojenje u prvih nekoliko dana nakon porođaja dodatno će stimulisati dojku i podstaći nadolaženje mleka.
Zapamtite da su sve majke različite i dok neke mogu početi da proizvode zrelo mleko drugi dan nakon rođenja, dok druge mame tek oko petog dana, pa pokušajte da ne brinete previše o tome. Najbolje je da nastavite da hranite bebu kako biste podstakli nadolaženje mleka. Otkrijte ovo: Položaji za dojenje: 5 najprijatnijih poza za mamu i bebu (mojabeba.rs)
Blogerka Džordži je uz zanimljivu ilustraciju vrlo duhovito opisala kroz što sve prolaze ženske grudi. Od prćastih do visećih, postoji ceo jedan pu...
pročitaj jošSaznajte kako da bez problema dojite bebu i tokom vrelih letnjih meseci
pročitaj jošDojenje nakon prvog rođendana poznato je kao produženo dojenje. Iako je zdravo za vaše čedo, možda se pitate da li utiče na njegov razvoj i koji su...
pročitaj još