Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošPostoji nekoliko proizvoda i navika na koje morate da obratite pažnju tokom trudnoće jer nisu sve stvari bezbedne tokom trudnoće. Evo šta treba da izbegavate u trudnoći.
Trudnoća je posebno stanje u kom ste veoma osetljivi i morate daa pojačano vodite računa o svom zdravlju i zdravlju svoje bebe. Zbog toga treba da se klonite nekoliko stvari. Evo o čemu je reč.
Akupunktura i masaža se generalno smatraju bezbednim tokom trudnoće, ali postoje određeni trenuci kada ovo treba da izbegavate. Stomak ne treba da masirate tokom prva tri meseca trudnoće. Generalno je bezbedno imati akupunkturu, ali morate to da radite kod proverenog lekara. Osim toga, ako razmišljate o ovome, veoma je važno da se konsultujete sa lekarima pre nego što odete na tretman.
Verovali ili ne, mačke su jedna od stvari koje treba da izbegavate u trudnoći jer su česti prenosioci toksoplazmoze. Toksoplazmoza je uobičajena infekcija koja se javlja kod većine sisara, kao i kod ljudi i može da izazove ozbiljne probleme u trudnoći. Rizik od dobijanja toksoplazmoze je veoma nizak, ali ako je ipak dobijete u ranim fazama trudnoće, povećava se rizik od pobačaja i može oštetiti nerođeni mozak bebe. Simptomi toksoplazmoze su visoka temperatura, bol u grlu i mišićima. Međutim, u većini slučajeva ona ne izaziva nikakve simptome.
Obavezno proverite etikete proizvoda za čišćenje da biste bili sigurni da nema bezbednosnih upozorenja za trudnice. Ako koristite sredtva za čišćenje uverite se da je soba dobro provetrena i sledite bezbednosna uputstva na etiketi. Neke kuglice za moljce i toaletni dezodoransi sadrže naftalen. Izlaganje velikim količinama naftalena može dovesti do anemije i mogu ugroziti bebu.
Aktivni sastojak ovih sprejeva je dihidroksiaceton (DHA), netoksična supstanca koja reaguje sa ćelijama u najudaljenijem sloju kože i proizvodi smeđi pigment nazvan melanoidin. Nije dobra ideja da koristite ove sprejeve jer ga možete udahnuti, a nije istraženo da li je to bezbedno za bebu. Osim toga, pošto trudnoća menja nivo hormona, to može učiniti kožu osetljivijom nego inače, pa možete razviti alergiju.
Ne postoji nivo alkohola koji je siguran tokom trudnoća. Bez obzira da li planirate trudnoću ili ste trudni, najsigurnije je da ne pijete alkohol jer može naštetiti vašoj nerođenoj bebi.
Farbanje kose dolazi u obzir pod određenim uslovima. Sačekajte sa farbanjem kose bar prvih 12 nedelja trudnoće kada je rizik da hemijske reakcije naštete bebi mnogo manji. Ako sami farbate kosu, možete umanjiti rizik tako što ćete:
Osim toga, polutrajne biljne boje poput kane su sigurnija alternativa.
Rizik od isparenja savremenih farbi mogu da naškode vašoj bebi dok je mala, ali je nemoguće tačno znati koliko je mali rizik. To je zato što je veoma teško izmeriti supstance i hemikalije koje telo apsorbuje u momentu slikanja. Kao mera predostrožnosti, najbolje je izbegavati slikanje najmanje do 14. nedelje trudnoće.
Izbegavanje saune i đakuzija se preporučuje zbog rizika od pregrevanja, dehidracije i nesvestice. Ako postignete veću temperaturu. više krvi teče blizu vaše kože kako bi se telo ohladilo znojenjem. To znači da manje krvi dotiče do vaših unutrašnjih organa kao što je mozak. Osim toga, budite pažljivi i pri izlasku iz tople kupke i brzog ustajanja jer možete osetiti nesvesticu.
Solarijumi emituju ultraljubičaste (UV) zrake koju su veoma štetni. Korišćenje solarijuma povećava rizik od razvoja raka kože, uključujući maligni melanom.
Trebalo bi da izbegavate rendgenske snimke dok ste trudni. Lekar će proceniti da li lečenje može da sačeka dok ne dobijete bebu. Rizik od rendgenskog zračenja je problematičan i za vas i za vašu bebu jer može da utiče na nju.
Nestrpljivi ste da otkrijete kog je pola mališan koji će uskoro ući u vaš život? Evo u kojim nedeljama trudnoće i na koji način je sve moguće u...
pročitaj jošPoznato je da je tokom trudnoće potrebno izbegavati uzimanje lekova i dodatke ishrani, ali je neophodno znati da neželjene efekte mogu da izazovu i...
pročitaj jošAnemija u trudnoći nije jakoopasno stanje, ali ga ne treba zanemarivati.
pročitaj još