
Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošDete koje preterano koristi glas odnosno često vrišti i govori povišenim tonom treba da pregledaju psiholog, psihijatar i neurolog, a naročito je važna analiza glasa (logoped, glasovni pedagog, fonetičar). Važno je i ispitivanje sluha, jer može da se desi da dete glasno govori usled oštećenja sluha.
Istraživanja su pokazala da su deca koja se preterano služe glasom i često glasno govore po pravilu dinamična, inteligentna i dominantna. Zloupotrebi dečjeg glasa doprinosi i okruženje u kojem živimo i komuniciramo, kao i uticaj elektronskih medija (imitacija glasova iz crtaća izrazito oštećuje dečje glasne žice).
Hiperkinezija (preterano korišćenje glasa) i njene posledice mogu da se leče primenom uputstava za čuvanje glasa i glasnih žica, glasovnim vežbama, ponekad u kombinaciji sa primenom nekih lekova. Čvorići na glasnim žicama se po pravilu ne operišu, već se pokušavaju izlečiti konzervativnim metodama.
Međutim, dugotrajni čvorići često otvrdnjavaju, pa ih treba odstraniti pomoću tehnike mikrofonohirurgije, uz maksimalno čuvanje funkcijski vrednih struktura. Ako se tvrdi čvorići ne odstrane na vreme, mogu se oštetiti i drugi delovi glasnih žica deteta.
Neke promene na glasnim žicama nemoguće je sprečiti, ali ih je moguće vrlo uspešno lečiti. S druge strane, promene koje su nastale kao posledica glasovne hiperaktivnosti deteta moguće je sprečiti izbegavanjem nadvikivanja, dovikivanja, vrištanja i svađanja, kao i usvajanjem komunikacije normalnim tonom, što zalazi u područje kulture glasovne komunikacije. Zato u prevenciji važnu ulogu igraju porodica, vrtić, škola i mediji.
Dakle, roditelji treba od najranijeg uzrasta da utiču na dete da se, što je moguće više služi glasom, ali da nauči da se ne dere te da govori smireno i uravnoteženo. Veoma je važno da se otac i majka detetu obraćaju smirenim, toplim glasom, jer ukoliko dete navikne na okruženje u kojem svi viču, i samo će komunicirati na taj način.
Autor: Life Content, M.K.
Sasvim je jasno da nijedan roditelj ne želi da njegovo dete pati od karijesa, a naročito ne u najranijem uzrastu. Zato, poslušajte savete struč...
pročitaj jošS dolaskom hladnijeg vremena često nas pogađaju prehlade. Kod beba i dece zbog još nerazvijenog imuniteta, prehlada je uobičajena pojava pa mališan...
pročitaj jošNudimo vam nekoliko efikasnih trikova za izbacivanje "balončića" iz bebinog stomačića Većina beba veoma halapljivo sisa, pa pored mleka progut...
pročitaj još