30 najsimpatičnijih izgovora zbog kojih mališani ne žele u krevet
Čestitamo na uspešno pređenom nivou "uspavljivanje bebe"! Međutim, sada ste pred pravim izazovom - naterati mališana da ode u krevet. To nije tako ...
pročitaj jošDeca mlađa od četiri-pet godina nemaju sposobnost anticipiranja opasnosti i, ako im se dozvoli, uvek će pojuriti u potencijalno opasne situacije. Na procenu rizika kod dece znatno utiču emocije, pa će tako i inače oprezno i smireno dete postupiti brzopleto i nepromišljeno u situacijama kad je uznemireno, uplašeno ili dekoncentrisano.
Uzbuđenje takođe utiče na moć opažanja. Ako dete s druge strane ulice ugleda svog druga ili drugaricu, velika je mogućnost da će mu potrčati u susret ne obraćajući pažnju na saobraćaj na drumu.
Ukoliko želite da vaše dete sigurnim korakom krene u svet, morate mu dozvoliti da rizikuje. Međutim, u mlađem uzrastu to moraju biti mali rizici, pa detetu morate staviti do znanja da neke stvari mogu biti „prevelik zalogaj” za njega. Umesto da mu kažete „ne”, morate se dogovoriti o strategiji za sigurno rizikovanje. Na taj način ćete detetu pomoći da nauči osnovne veštine kontrole. Na primer, do treće godine vaše dete će morati da nauči da, ukoliko želi da se igra s granama ili štapovima, mora ih vući po zemlji i pažljivo rukovati njima, umesto da ih vitla po vazduhu, jer tako može nekoga povredi.
Potrudite se da vaša pravila budu što više afirmativna, a što manje da sadrže zabrane. Na primer: „Stavi kacigu kad voziš bicikl“, „Čuvaj ruke od plamena“, umesto: „Nemoj da se penješ po drveću“, „Ne igraj se vatrom“. Deca obraćaju više pažnje na pozitivna pravila i lakše ih pamte. (Pročitajte i: Da li ste prezaštitili dete?)
Zlatna pravila za bezbednu igru
Za kombinaciju sigurnosti i užitka u igrama, kao što su penjanje po drveću, trčanje napolju, vožnja bicikla po putu i slično, uzmite u obzir sledeće:
Realistična perspektiva
Istina je, svet može biti opasno mesto, prepuno rizičnih situacija, i neophodno je biti pažljiv i oprezan. Ipak, ako dete pokušate zaštititi od svake moguće opasnosti i sprečiti ga da kroz igru usvaja nova iskustva, propustiće priliku da uči i uživa u životu.
Preventivne mere
Zaštitite štekere, kredence, ćoškove na stolovima i nameštaju i nadgledajte dete dok se igra. Ali ne sputavajte ga i ne sprečavajte svaki put kad pokuša nešto da uradi. Dete će imati višestruke koristi od slobode kretanja i istraživanja, kao i učenja da samo proceni opasnosti situacije.
Ne paničite
Čak i kad preduzmete sve mere predostrožnosti, uvek će postojati mogućnost da se dete povredi. Kad se to desi, jasno mu objasnite šta sledeći put treba da uradi da se to ne bi ponovilo.
Korak po korak
Izbegavajte krajnju prezaštićenost i krajnju slobodu ponašanja. Umesto toga, dopustite detetu da postepeno i polako napreduje u istraživanjima, otkrivanjima i novim iskustvima, korak po korak. Tako će postepeno i da se upoznaje s potencijalnim rizicima, sopstvenim mogućnostima i ograničenjima i da gradi svoje samopouzdanje prilikom snalaženja u aktivnostima koje mogu biti opasne.
Pustite ga da pogreši
Ukoliko mališanu kažete da će mu biti hladno ako ne obuče jaknu, ili da će kasnije biti gladan ako ne pojede ceo obrok, to uglavnom „ne pali”. Da bi shvatio posledice svog dela, vrlo često mora da uči iz ličnog iskustva.
Možda roditeljima crtež njihovog deteta deluje smešno, ali njegov "čika gliša" ima ozbiljno skriveno značenje, tvrde britanski istraživači. ...
pročitaj jošLaku noć deco! [caption id="attachment_97871" align="alignnone" width="640"] Foto: Pixabay/Free Images[/caption] Zemlja snova Ima jedna zeml...
pročitaj jošAko smatrate da je vaše dete nadareno sigurno želite da mu pružite sve što možete kako bi što bolje napredovalo.
pročitaj još