Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošDa se razumemo: nije reč o bolesti, krivica nije vaša i bebi će vremenom biti bolje. Svesni smo da vam ovom rečenicom nismo mnogo pomogli, ali treba da znate da se često dešava da metoda koja danas nije dala nikakvog rezultata već sutradan može biti stoprocentno efikasna. Stoga, svakodnevno isprobajte sve metode koje vam stoje na raspolaganju.
1. IZVINI, BEBO!
Stručnjaci preporučuju da prekinete podoj na polovini i da „naterate“ bebu da se pošteno ispodriguje. Isto ponovite i na kraju podoja. Takođe, ne puštajte bebu da pre obroka dugo plače, jer će se nagutati vazduha.
2. ZAPLEŠIMO ZAJEDNO
Nežno njišite bebu držeći je priljubljenu uz grudi, tako da može da oseti toplinu vašeg tela i otkucaje srca. Ovaj položaj i pokreti deluju opuštajuće. Osim toga, izvedite je u šetnju kolicima ili čak u vožnju kolima. Zvuk motora i vibracije vozila na neke mališane deluju smirujuće.
3. POMOĆ APOTEKARA
U svim apotekama mogu se nabaviti razni biljni preparati namenjeni ublažavanju tegoba u bebinom stomačiću. Jedan od njih je „Nurse Harvy’s Gripe Water“ koji predstavlja rastvor ulja semenki kima i sode bikarbone. Ovaj, kao i slični preparati protiv kolika, pomažu razgradnju laktoze u mleku, čime se olakšava njeno varenje. Ipak, pre nego što odlučite da ih primenite, obavezno se konsultujte s pedijatrom, a pre primene pažljivo pročitajte sastav i uputstvo za upotrebu.
4. MAGIČNA MASAŽA
Blaga masaža odličan je način da pomognete bebi da se oslobodi „zarobljenog“ vazduha u stomačiću. Utrljajte malo maslinovog ulja između prstiju i, nežnim pokretima vrhovima dva prsta (i to u smeru kazaljke na satu), masirajte bebin stomačić od pupka ka spolja. Postepeno povećavajte krugove. Proces ponavljajte onoliko često koliko bebi prija. Masirajte bebu sat vremena pre nego što obično počne da plače, ali nikako neposredno nakon obroka.
5. LEKOVITE BILJKE
Neke mame primetile su da se umirujuće dejstvo kamilice prenosi na bebu ukoliko popiju čaj sat-dva pre dojenja. Čak i u slučaju da na ovaj način ne možete potpuno eliminisati bebine tegobe, vi ćete biti smireniji, a to je već nešto! Ukoliko hranite mališana na flašicu, dajte mu nekoliko kašičice blagog čaja od kamilice nakon obroka. Biljni i homeopatski preparati takođe su delotvorni u tretiranju kolika, ali se ipak pre njihove upotrebe, prvo posavetujte s lekarom.
6. ALTERNATIVNE METODE
Kranijalna osteopatija zasniva se na izuzetno nežnoj manipulaciji kičme, vrata ili glave, s ciljem da se proveri da li su pravilno povezani. Ova metoda naročito je delotvorna za bebe koje su doživele fizičku traumu na porođaju. Kvalifikovani osteopata može da stimuliše nerve koji utiču na rad sistema za varenje, što smanjuje tenziju i zaustavlja bolne grčeve.
7. SLATKA REŠENJA
Medicinska istraživanja pokazuju da mala doza rastvorenog šećera kod nekih beba pomaže u smirivanju grčeva. Rastvorite kašičicu šećera (bolje žutog nego belog) u šolji prokuvane vode i ostavite da se ohladi. Pomoću plastičnog šprica istisnite 3 ml tečnosti u ugao bebinih usta. Dajte joj jednu do dve doze dnevno, ali ne duže od dve nedelje. Ukoliko se stanje ne popravi nakon dva dana, prekinite sa ovim postupkom. Međutim, ako već ima zubiće (što je retko u tom uzrastu), nemojte joj uopšte davati slatki rastvor – šećer uzrokuje karijes!
8. SPASONOSNA CUCLA
Dajte bebi cuclu i posmatrajte šta se dešava. Utvrđeno je da neke bebe smiruje sisanje, pa možda to pomogne i vašem detetu.
9. MIR I TIŠINA
Prema jednoj naučnoj teoriji, grčevi se javljaju usled prekomerne stimulacije iz različitih izvora. Zato beba treba određeno vreme da provede u miru i tišini, bez izlaganja različitim smetnjama (starija deca, igračke, veštačko osvetljenje). Smestite je u sobu u kojoj je nište neće ometati, ili je nosite u sling marami. Nemojte se igrati s njom niti joj pričati. Neka vam samo bude blizu i neka sluša otkucaje vašeg srca…
10. OBEZBEDITE POMOĆ
Svakoj majci, a naročito onoj koja je to postala prvi put, potrebno je vreme za odmor i opuštanje. Iako ste verovatno uvereni da se niko (osim vaše majke) ne bi prihvatio takve uloge, iznenadićete se koliko je ljudi iz vašeg okruženja spremno da vam priskoči u pomoć. Zamolite prijateljicu ili rođaku da pazi na bebu dok se vi odmarate, opuštate u kadi ili čvrsto spavate!
Autor: Life Content
Sigurno ste čuli nekoliko negativnih stvari o cucli - da uništava bebine zubiće, otežava dojenje i da stvara zavisnost. Međutim, možete slobodno da...
pročitaj jošImajući u vidu činjenicu da je ovu zimu obeležio veliki broj prehlada i virusa koji su, između ostalog, uzrokovali česta odsustva dece iz vrtića i ...
pročitaj jošNije dovoljno samo ustanoviti da dete ima jutarnji zadah, već toj pojavi treba posvetiti pažnju i utvrditi njen uzrok. Evo nekoliko najčešćih... ...
pročitaj još