Bebina ishrana: Kada je vreme za meso?
Kada je vreme da bebi uvedete meso? Onda kada beba nauči pravilno ga guta i navikne se na ukus različitog voća i povrća, vreme je da uvedete i slanu hranu. Evo kako da to uradite
pročitaj jošUvođenje čvrste hrane je veoma važno za zdravlje vašeg deteta. To podrazumeva da se dete polako odvikava od samo mlečne ishrane i da se uči da jede drugu vrstu hrane.
Bebe treba da počnu da jedu čvrstu hranu sa oko 6 meseci. Međutim, to ne znači da mleko u potpunosti treba da se izbaci. Sa 6 meseci, vaša beba će i dalje dobijati većinu potrebnih materija iz majčinog mleka ili formule. Dok uvodite čvrstu hranu, nastavite sa hranjenjem majčinim mlekom ili adaptiranim mlekom, najmanje još 6 meseci (do 12 meseci starosti). Vreme za čvrstu hranu je kada vaša beba može da sedi uz podršku i ima dobru kontrolu glave ili počne da pokazuje interesovanje za hranu kao što je gledanje ili pružanje ruku kada vidi hranu. Iako neke bebe ove znake pokazuju ranije, nastavite da bebi mleko. Preporuka je da ne uvodite čvrstu hranu pre 4 meseca.
Za početak hranite bebu čvrstom hranom jednom dnevno. Vaša beba će u početku uzimati samo male količine nemlečne hrane. Probajte prvo jednu kašičicu pasiranog povrća, voća ili pirinčanih žitarica između hranjenja mlekom.
Od početka uvođenja čvrste hrane namirnice treba da sadrže gvožđe. Stoga bi bilo dobro da uključite žitarice za bebe obogaćene gvožđem, meso, živinu, ribu i mahunarke. Prva hrana vaše bebe može biti glatka, zgnječena ili imati meke grudvice. Izaberite neku od 5 grupa hrane za svaki obrok.
Nakon godinu dana, majčino mleko, voda i punomasno kravlje mleko treba da budu glavna pića koja nudite svojoj bebi. Nastavite da dojite onoliko dugo koliko želite i koliko beba to od vas traži. Pređite sa formule na punomasno mleko nakon 12 meseci. Takođe, ponudite bebi čašu za piće, a ne flašu.
Vaša beba će rasti različitom brzinom u različito vreme i njihov apetiti može varirati čak iz dana u dan. Bebe ne znaju šta jedu, ali znaju kada im je dosta. Obično između 9 i 12 meseci bebe već mogu da se sami hrane tzv. „hranom za prste“. To podrazumeva hranu koju mogu sami da uhvate prstima. Neke bebe vole da drže kašiku što znači da će obroci biti neuredni, ali je važno da nauče da se sami hrane.
Postoji nekoliko pića i hrana koju treba da izbegavate prilikom uvođenja čvrste hrane. Ne preporučuje se sledeće:
Ako ste prestali da dojite, pređite na kravlje mleko nakon 12 meseci. Koristite čašu ili šolju umesto flaše. Ograničite količinu kravljeg mleka na oko 500 ml dnevno.
Dakle, veoma je važno da beba i dalje ima mlečne obroke u kombinaciji sa čvrstom hranom. Na ovaj način će beba naučiti da se hrani, ali i da ima raznovrsniju ishranu koja joj treba da bi se bolje razvijala.
Novine u sedmom mesecu bebine ishrane odnose se na meso, žumance i žitarice koje sadrže gluten (pšenica, ječam, raž i ovas). • Od mesa, odojčetu...
pročitaj jošUvođenje meda u bebinu ishranu pre prve godine života nije pametno jer med nije bezbedan za male bebe.
pročitaj jošUnos ovih hranljivih materija je neophodno za jačanje bebinog imuniteta.
pročitaj još