Dojenje u marami: Zašto ga mame vole?
Ako imate obaveze kod kuće, dojenje u marami može biti korisno za vas ali i za vašu bebu. Osim što štedi vaše vreme, ostvarićete još jaču vezu sa s...
pročitaj jošU prvih nekoliko nedelja, dojenje na zahtev može biti korisno da bi se vaša beba privikla na majčino mleko. Što ona češće siki, mami će više mleka da nadolazi.
U nastavku otkrivamo sve o tome.
Jednostavno rečeno, dojenje na zahtev znači da hranite bebu kad god je gladna. To znači da umesto da ne gledate na sat da procenite da li „treba“ da bude gladna ili ne. Mlade bebe ne jedu iz dosade ili navike – jedu samo kad treba. Tako da nema potrebe da brinete da li će sikiti previše.
Ranije su bebe hranjene strogo po satu, otprilike svaka tri ili četiri sata. Ako su plakali između obroka, bili su umireni, ali ne hranom. Ova teorija je potvrđivala da bebe i majke funkcionišu bolje kada imaju predvidivu rutinu dojenja. To je važi i za vreme kupanja i spavanja. Međutim, najnovija istraživanja pokazuju da bebama ipak treba dati da sisaju kada god su gladne – to je u stvari dojenje na zahtev. Tako odrastaju sa osećajem da će njihove najosnovnije potrebe biti zadovoljenje.
Plač je prvi i najočigledniji znak, ali gladna beba takođe može da se migolji, hvata vašu dojku, cmokće usnama ili čak pravi pokret usnama kao da siki. Ako vaša beba plače i vi joj ponudite dojku, a ona nije zainteresovana, možda je nešto drugo muči, poput mokre pelene.
Sisanje bebe na zahtev može izazvati reakcije vaših dobronamernih članova porodice, pa budite spremni da objasnite zašto tako često hranite vašu bebu. Možete reći da se majčino mleko brzo vari, pa neke bebe moraju da jedu češće. Ili da vam je pedijatar predložio da je hranite kada god je gladna, što je prilično često.
Najvažnije je da je vaše čedo sito, zadovoljno i da ne dolazi do faze plakanja u nedogled zbog toga što je gladna. To može biti iscrpljujuće za bebu. Pročitajte i: Dojenje u marami: Zašto ga mame vole? (mojabeba.rs)
Dobre vesti: Postoji mnogo proizvoda dizajniranih posebno za nelagode sa dojenjem.
pročitaj jošMajke često osećaju bol tokom dojenja, mada to ne bi trebalo da bude tako. Postoji nekoliko uzroka bolnom dojenju, ali postoje i načini kako to da rešite.
pročitaj jošDojenje jednostavno nije lako! Naročito u prva dve nedelje. Evo šta možete da očekujete i kako da rešite česte probleme
pročitaj još