24.05.2015 Zdravlje bebe

Rast zubića ne uzrokuje visoku temperaturu

Prvi mlečni zubići najčešće dolaze u paru – prvo donje, a potom gornje jedinice. Obično je to oko šestog meseca, no neki dobiju zubiće već s četiri meseca, dok drugi pak čekaju do prvog rođendana.

U trećoj godini očekuje se da dete ima svih 20 zubića. Iako je moguće da se roditelji iznenade belim tačkicama u detetovim ustima, uglavnom su tu glasne naznake da se nešto događa. Mnoga deca su tokom izbijanja zuba razdražljiva i čini se kao da počinje viroza.

Kako pomoći detetu:
Gelovi koji se mogu nabaviti u apotekama deluju kratkoročno. Reč je o lokalnim anesteticima koji deluju na površini sluznice tako da ne pomažu u fazi dok se ne vidi izbijanje zuba.

Rashlađena voćka ili keks može pomoći, a i bebi je zabavno. Budite uvek u blizini kako beba ne bi progutala veći komad. Naravno, savet se odnosi na starije bebe kojima ste već ovu hranu uveli u dohranu.

Masaža nožnih prstića može pomoći jer su tamo refleksne zone. Neki stavljaju bebama ogrlice od jantara, no nema dokaza da deluju. Jantar je antiseptik, ali u ovom slučaju nije u dodiru s ustima.

Masaža ubrzava proces – Dobro operite ruke i protrljajte detetu natečene desni. Masažom ćete pomoći bržem izlasku zubića, a beba će vam biti zahvalna. Ionako je bolje biti u blizini mame i tate nego sam žvakati plastičnu igračku.

Gumene igračke namijenjene masaži desni najbolji su izbor. Postoje i vrste napunjene tečnošću koje se drže u frižideru pa bebi istodobno i hlade i masiraju bolne desni. A i deca će se zabaviti, pa će manje držati ruke u ustima.

Iskustva drugih majki možete čuti ako se priključite Pampers roditeljskoj zajednici, gde i sami možete da podelite svoja iskustva o majčinstvu sa drugim roditeljima. Više o tome pogledajte OVDE.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

Prethodna vest

Sledeća vest

još iz kategorije