Deca usvajaju vaše ponašanje, a svađanje verovatno nije jedan od modela ponašanja koje biste želeli da vaši mališani usvoje. Zato je važno da se sa svojim partnerom ne svađate pred decom.
Da biste to postigli, pre svega morate da kontrolišete svoje impulsivno ponašanje. Kada vas neko iznervira, nije lako prećutati, ali to je svakako bolje za dete, koje ne mora i ne treba da sluša o eventualnim problemima koje mama i tata imaju.
Umesto da „eksplodirate“ i pred mališanima kažete sve što imate, možete, na primer, da napišete na papir kako se osećate i šta vas muči, a kasnije to date svom partneru. O svemu tome možete da diskutujete kada mališani nisu u vašoj blizini. Probleme bi uvek trebalo da rešavate u „četiri oka“.
Takođe, kada hoćete sa partnerom da razgovarate o konkretnom problemu, zaboravite na reč „ljutnja“. Umesto toga, recite mu kako se stvarno osećate – da li ste uplašeni, povređeni, frustrirani… i pokušajte da ostanete mirni tokom razgovora jer vikom ništa nećete postići. Na taj način ćete svakako brže i lakše prebroditi „krizu“.
Ukoliko vam se, ipak, desilo da se posvađate pred mališanima, pokušajte da im to objasnite. Imajte na umu da nijednom detetu nije prijatno da sluša kako se njegovi mama i tata svađaju i da to za njih može da bude prava trauma. Zato razgovarajte sa njima i objasnite im da se dešava da se ljudi ponekad ne slažu, ali da to ne znači da se više ne vole.
Važno JE da naučite da kontrolišete svoj bes kako on ne bi negativno uticao na vaše dete. U nastavku vam otkrivamo nekoliko jednostavnih strategija na koje možete naučiti da kontrolišete bes.
Način na koji odgajate svoje dete imaće veliki uticaj na njega čak i kada bude odrasla osoba. Postoje mnogi stilovi roditeljstva, saznajte kome pripadate vi.